4 Şubat Dünya Kanser Günü

4 Şubat Dünya Kanser Günü
4 Şubat Dünya Kanser Günü
SİVAS (AA) - Sivas Halk Sağlığı Müdürü Dr. Levent Sağlam, kanseri yenmenin imkansız olmadığına dikkati çekerek, vatandaşlara uyarılarda...

SİVAS (AA) - Sivas Halk Sağlığı Müdürü Dr. Levent Sağlam, kanseri yenmenin imkansız olmadığına dikkati çekerek, vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Sağlam, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla müdürlük binasında düzenlediği basın toplantısında, kanserin, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi olduğunu ve toplumda önemli bir sosyoekonomik yüke neden olduğunu söyledi.

Dünya Kanser Günü ile farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemenin amaçlandığını belirten Sağlam, "Bu yıl Kanser Günü temamız 'İmkansız değil' olarak belirlenmiştir. Buradan yola çıkarak, sağlıklı yaşamayı seçmek imkansız değildir diyebiliriz. Bireyler ve toplumlar, yaygın kanser türlerinin en az üçte birinin daha sağlıklı bir beslenme biçiminin seçilmesi, fiziksel aktivitenin arttırılması ve alkol kullanımının azaltılması ile önlenebileceği konusunda bilgilendirilmelidir" diye konuştu.

Sağlam, tütün ve obezite eylem programlarıyla çok başarılı sonuçlar elde edildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Kanser kontrol planları, hasta ve yakınlarının, duygusal, zihinsel ve bedensel iyiliğine etki eden tüm faktörlere yönelik psikososyal destek sağlayacak şekilde hazırlanmaktadır. Meme, serviks ve kolorektal kanser taramaları ücretsiz olarak yapılmakta olup yapılan kanser tarama sayısı hem Türkiye genelinde hem de birinci basamak düzeyinde rekor kırmıştır. Uluslararası Standart Kanser Tedavisi rehberlerinde yer alan tüm tedavilere ülkemizde ücretsiz olarak ulaşım mümkün olmakla beraber yerli ilaç üretimine geçmek hususunda da ülkemizde son yıllarda önemli atılımlar yapılmıştır. Ayrıca kanser tedavisi gören hastalarımızın ağrı kontrolünde kullanılan morfinlere ulaşabilmeleri için başlatılan yerli morfin üretim çalışmaları da tamamlanmıştır."