5 Nisan Avukatlar Günü

5 Nisan Avukatlar Günü
5 Nisan Avukatlar Günü
SİVAS (AA) - Sivas'ta, Avukatlar Günü dolayısıyla tören düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu, saygı...

SİVAS (AA) - Sivas'ta, Avukatlar Günü dolayısıyla tören düzenlendi. 

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törende,  Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Baro Başkanı Hakan Bahadır, burada yaptığı konuşmada,  İstanbul Adliyesi'ndeki terör saldırısında şehit olan savcı Mehmet Selim Kiraz'a, Allah'tan rahmet, yargı camiasına da başsağlığı diledi.

Avukatların, gününü heyecan ve mutlulukla kutlayamadığını belirten Bahadır, mesleğin mevcut sorunları çözülmediği gibi bu sorunlara her gün yeni sorunlar eklendiğini öne sürdü.  

Bahadır, savunmanın güçlü olmadığı yargı sisteminde, adil yargılama yapmanın mümkün olmadığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Yargının kurucu unsuru savunmaya, güçlü hak ve yetkilerin verildiği bir avukatlık kanununun ivedilikle yapılması gerekmektedir. Bu kanunda avukatlık mesleğinin itibarının yükseltilmesi, silahların eşitliği ilkesine riayet edilmesi, mesleğimizin alanlarının genişletilmesi, avukatların bilgi ve belgelere ulaşmasının kolaylaştırılması, sosyal haklarımızın iyileştirilmesi ve vergi oranlarımızın düşürülmesi gibi hususlar mutlaka yer almalıdır. İstanbul Adliyesi'nde güvenlik zafiyeti nedeniyle yaşanan üzücü olay gerekçe gösterilerek bir takım haklarımız kısıtlanmaya çalışılmaktadır. Yargının diğer unsurlarından farklı bir uygulamayı kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz."

Öte yandan, Baro Başkanı Hakan Bahadır ve yönetim kurulu üyeleri, kentte görev yapan basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi.