Afgan kadın polislerin mezuniyet heyecanı

Afgan kadın polislerin mezuniyet heyecanı
Afgan kadın polislerin mezuniyet heyecanı
- Sivas PMYO'da 4 aylık eğitimlerini tamamlayan Afgan kadın polisler, düzenlenen törenle diplomalarını aldı

SİVAS (AA) - Sivas Polis Meslek Yüksekokulu'nda (PMYO) 4 ay  eğitim gören 190 Afgan kadın polise, düzenlenen törenle diplomaları verildi.

Afganistan İçişleri Bakanlığı Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Serdar Mohammad Kohdamani PMYO'da düzenlenen mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, Afganistan ve Türkiye 'nin kardeş ülke olduğunu, yapılan anlaşmayla 2011 yılından bu yana Afgan kadın polislerin Türkiye'de eğitim gördüğünü söyledi.

Kohdamani, polislik mesleğinin önemine değinerek, bu eğitimlerin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Sivas Vali Yardımcısı Salih Ayhan ise Afganistan'ın başkenti Kabil'de Türk askerlerinin bulunduğu araca yapılan bombalı saldırının hem Türkiye'yi hem de Afgan halkını çok üzdüğünü belirtti.

Saldırıda şehit olan askere Allah'tan rahmet ve yaralılara da acil şifalar dileyen Ayhan, Afgan ve Türk halkının ortak acıları paylaştığını belirtti. Ayhan, Afganistan'ın Türkiye'nin hep yanında olduğunu dile getirerek, "Mezunlarımızdan Türk-Afgan dostluğunun daha gelişmesi için halkını eğitmesini istiyoruz" dedi.

Okul Müdürü 1. Sınıf Emniyet Müdürü Fehmi Bozdağ, 190 Afgan kadın polis adayına eğitim verildiğini belirterek, mezunlara görevlerinde başarılar diledi.

Konuşmaların ardından dönem birincisi yaş kütüğüne plaket çaktı. Dereceye girenlere diplomaları ve ödüllerinin verilmesinin ardından kadın polisler yemin etti.

Törenin sonunda Serdar Mohammad Kohdamani, Bozdağ'a Afgan polis şeref madalyası verdi.