Ağız ve Diş Sağlığı Haftası

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası
Ağız ve Diş Sağlığı Haftası
SİVAS (AA) - Sivas Halk Sağlığı Müdür Vekili Tülay Varalan, ağız ve diş sağlığının önemine dikkati çekti.Varalan, Ağız ve Diş Sağlığı...

SİVAS (AA) - Sivas Halk Sağlığı Müdür Vekili Tülay Varalan, ağız ve diş sağlığının önemine dikkati çekti.

Varalan, Ağız ve Diş Sağlığı Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, diş ve diş eti hastalıklarının bireylerde solunum yolu ve kalp -damar hastalıklarını, erken doğum ve düşük riskini arttırdığını ifade etti.  Türkiye İstatiktik Kurumunun araştırma sonuçlarına göre, bu hastalığın 0-6, 7-14 yaş grubu çocuklarda en sık görülen ilk 5 sağlık sorunu arasında yer aldığını bildiren Varalan, ağız ve diş sağlığını korumak için bireylerin sağlıklı beslenmenin önemi hakkında biliçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Varalan, şunları kaydetti:

"Diş fırçalama, diş ipi kullanma, düzenli diş hekimine gitme alışkanlıklarının kazandırılması sağlanmalıdır. Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak il genelindeki tüm ilkokullarda koruyucu flor uygulamaları, ağız-diş sağlığı taramaları ve eğitimlerimizi devam ettiriyoruz. Bu yıl ilk kez ana sınıfında okuyan 60 ayını doldurmuş tüm çocuklara koruyucu florür vernik uygulamasını başlatıyoruz. Program dahilinde bu çocuklarımıza da ağız-diş sağlığı taramalarıyla beraber ağız hijyeni ve sağlıklı beslenme konularında bilgilendirmeler yapılacak."