AIDS hastalığı dünyada yayılmaya devam ediyor

AIDS hastalığı dünyada yayılmaya devam ediyor
AIDS hastalığı dünyada yayılmaya devam ediyor
- Sivas Halk Sağlığı Müdürü Sağlam: "AIDS enfeksiyonunun 1980'li yıllardan bu yana tüm dünyada dil, din, ırk, cins, ülke ayrımı yapmadan hızla yayılmaya devam etmektedir"

SİVAS (AA)  - Sivas Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Levent Sağlam, AIDS'in tüm dünyada dil, din, ırk, cins, ülke ayrımı yapmadan hızla yayılmaya devam ettiğini belirtti.

Sağlam, Dünya AIDS Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, AIDS hastalığının yayılımının sürmekte olduğunu belirterek, enfeksiyon ile mücadelede bireylerde ve toplumda korumaya ilişkin olumlu davranışların geliştirilmesi için yoğun çaba sarf edildiğini ifade etti.

AIDS ile mücadelenin temelini koruyucu önlemlerin oluşturduğunu ifade eden Sağlam, "AIDS enfeksiyonunun 1980'li yıllardan bu yana tüm dünyada dil, din, ırk, cins, ülke ayrımı yapmadan hızla yayılmaya devam etmektedir. 1990'lı yılların başından beri bulaşmanın en sık korunmasız cinsel temasla ikinci sıklıkta da damar içi madde kullananların ortak paylaştığı enjektörlerle yayılmaktadır" açıklamasında bulundu.

Sağlam, bu enfeksiyonunun tüm yaş gruplarında görülebildiğini hatırlatarak, tek eşliliğin yanı sıra, riskli cinsel temasta doğru kondom kullanımının bulaşmaya karşı en güvenli ve basit korunma yolu olduğunu vurguladı.