AK Parti Sivas 5. Olağan İl Kongresi

AK Parti Sivas 5. Olağan İl Kongresi
AK Parti Sivas 5. Olağan İl Kongresi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (2) - "Hayali olmayanların yaşadığı bir dönemde bir Sivaslı, Nuri Demirağ, milli uçak hayali kurmuştu. Şimdi de buradan bütün bu inşa ve imar döneminde, şunu Sivaslılara müjde olarak söylüyorum, geçen ay yaptığımız Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı'nda inşallah milli savaş uçağımızın ilk tasarımına talimat verdik. 2023'te Sivas semalarında yüzde 100 Türk yapımı savaş uçağımız uçacak" - "Biz Sivas'ın, Sivas Kongresi'nin milli irade ilkesinin arkasındayız. 28 Şubat'ta milli iradeye sekte vurmak istendiğinde, yine bir yiğit Sivaslı ayağa kalkmıştı, Muhsin Yazıcıoğlu, 28 Şubat'a meydan okumuştu. Ona da selam olsun" - "Siyasetimiz, birliği inşa etme siyasetidir. Bu siyaset üzere kim ne yaparsa yapsın Türk, Kürt, Sünni, Alevi gibi ayrımlara izin vermeyeceğiz. Bir ve beraber olmanın aşkını, sevdasını vatanımızın her bir köşesine taşıyacağız"

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Hayali olmayanların yaşadığı bir dönemde bir Sivaslı, Nuri Demirağ, milli uçak hayali kurmuştu. Şimdi de buradan bütün bu inşa ve imar döneminde şunu Sivaslılara müjde olarak söylüyorum, geçen ay yaptığımız Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı'nda inşallah milli savaş uçağımızın ilk tasarımına talimat verdik. 2023'te Sivas semalarında yüzde 100 Türk yapımı savaş uçağımız uçacak" dedi.

Davutoğlu, 4 Eylül Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen partisinin Sivas 5. Olağan İl Kongresi'nde "Sivas ayaktaysa milli irade ayaktadır" diyerek, Erzurum Kongresi'nden Sivas Kongresi'ne milli istiklalin bayrağını taşımak için kongre programına Erzurum'dan başlayıp, Sivas'ta sona erdirmeyi planladıklarını anlattı. 

Bir yurtdışı program dolayısıyla ertelenen Giresun ve Ordu kongrelerine yarın gideceğini belirten Davutoğlu, "Ama Sivas'ı seçiş sebebimiz Sivas'ın böyle bir kaynak olması ve milli iradeyi temsil etmesi sebebiyledir. İşte biz Sivas'ın, Sivas Kongresi'nin milli irade ilkesinin arkasındayız. 28 Şubat'ta milli iradeye sekte vurmak istendiğinde yine bir yiğit Sivaslı ayağa kalkmıştı, Muhsin Yazıcıoğlu, 28 Şubat'a meydan okumuştu. Ona da selam olsun. Yiğit Sivas'ın yiğit evlatlarına selam olsun. Boyun eğmeyenlere selam olsun" diye konuştu.

Salondan bir vatandaşın kendisine seslenmesi üzerine Davutoğlu, "Geleceğiz ve sizinle konuşacağız bacılar. Söz, istediğiniz kadar konuşacağız. Bir dakika değil gerekirse bir saat, gerekirse bir gün, gerekirse bir ay, gerekirse bir yıl, gerekirse bir asır konuşmaya geldik, hiç merak etmeyin" dedi.

Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Hayali olmayanların yaşadığı bir dönemde bir Sivaslı, Nuri Demirağ, milli uçak hayali kurmuştu. Şimdi de buradan bütün bu inşa ve imar döneminde, şunu Sivaslılara müjde olarak söylüyorum, geçen ay yaptığımız Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı'nda inşallah milli savaş uçağımızın ilk tasarımına talimat verdik. 2023'te Sivas semalarında yüzde 100 Türk yapımı savaş uçağımız uçacak inşallah. Biz birlik için yola çıktık. Biz Sivas'ı inşa edenlerin, Sivas'ı bir medeniyet merkezi olarak inşa edenlerin yoluna sadakatle çıktık. İşte bu sebeple aziz Sivaslılar kongrelerimizde ve kongre öncesinde şu ana kadar 60'ı aşkın vilayetimizi ziyaret ettik. Her bir vilayette, her bir şehirde aynı muhabbeti duyduk, aynı aşkı, aynı sevdayı gördük. Burada da bugün bu kardeşliği, sevdayı görmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum."

-"Bir kez daha milli irade destanı yazmaya hazır mısınız"

Salondan gelen "Biz size sevdalıyız" sözü üzerine Davutoğlu, şunları söyledi:

"Biz de size sevdalıyız. Madem sevdadan bahsettiniz Sivaslılar, gelin bir sevda gününe birlikte ahitleşelim. Sivas Kongresi'nin milli iradeyi hakim kılmak esası üzerinden milli irade şehri Sivas, inşallah 7 Haziran'da bir kez daha milli irade destanı yazmaya hazır mısınız? 7 Haziran'da milli irade destanı yazmaya hazır mısınız? Bu destanda sizler Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 70'i yaşadınız ve bize yaşattınız, size teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan adına teşekkür ediyoruz, AK Parti adına teşekkür ediyoruz. Yüzde 70, Sivaslı çıtayı bir yere çıkardı mı oradan geri adım atmaz. Sivaslı'da geri adım atmak yoktur. 7 Haziran'da inşallah yüzde 70'i aşıp yüzde 75 demeye hazır mıyız? Her 4 Sivaslıdan 3'ünü AK Parti'li yapmaya hazır mıyız? 5 diyor arkadaşlar, 5 yapmaya hazır mıyız? Sivaslı söz verdi mi bu yiğit sözüdür. Bu yiğit sözü hiçbir zaman yerde kalmaz. Yiğit bacılarımızın da sözü yerde kalmaz. İnşallah Sivas'tan bu zaferi bekliyoruz."

-"En iyi Sivas anlar"

Milli birlik ve kardeşliğin bereketini en iyi Sivas'ın anlayacağını dile getiren Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kızılırmak var ya, kıyısında Yunus Emre'nin dolaştığı, Anadolu'yu böyle bir hilal gibi geçip Karadeniz'e yönelen Kızılırmak var ya. Aslında Anadolu'nun kalp atar damarıdır Kızılırmak. Kızılırmak, Sivas'ın ortasından geçerken aslında Sivas'a selam verir ve Sivas'ın ötesine bütün Anadolu'ya selam verir. Eğer bu topraklar bizim kızıl kanımızla sulanmamışsa bu topraklar vatan değildir. Bu topraklar üzerinde oyun oynayanlar ne yaparsa yapsın al kanımızla biz, bu vatana mührümüzü vurmuşuzdur. Selam olsun Kızılırmak'a, selam olsun bütün Sivas'a, Sivas'ın her köşesine. Sadece Kızılırmak mı? Gelirken Sayın Bakanımızla konuşuyorduk, kaynak şehir, sultan şehir, İzzettin Keykavus'un şehri bu güzel şehir, aynı zamanda Anadolu'yu sulayan güzel ırmakların da kollarının olduğu şehirdir. Bir yanda Yeşilırmak'ın kolları diğer yanda Seyhan'ın, Ceyhan'ın, Fırat'a kadar ulaşan kollar. Sivas bu haliyle der ki, 'Anadolu bende birleşti, bende bütünleşti. Vatanın birliği ve beraberliği söz konusuysa yapamayacağım fedakarlık yok' der Sivaslılar. İşte bizim Sivas Kongresi'ne, Sivas'ın dağına, suyuna aşık olmamız, onlardan ders almamızın sebebi budur. AK Parti, vahdet hareketidir, birlik hareketidir, muhabbetle bakanların birliği hareketidir. Onun için siyasetimiz, birliği inşa etme siyasetidir. Bu siyaset üzere kim ne yaparsa yapsın Türk, Kürt, Sünni, Alevi gibi ayrımlara izin vermeyeceğiz. Bir ve beraber olmanın aşkını, sevdasını vatanımızın her bir köşesine taşıyacağız."

Aşık Veysel'in, "Allah birdir peygamber hak, Rabbil alemin mutlak, senlik benlik nedir bırak, söyleyim geldi sırası. Kürdü, Türkü ne Çerkezi, hep Adem'in oğlu kızı, beraberce şehit gazi, yanlış var mı ve neresi? Yezit nedir ne kızılbaş? Değil miyiz hep bir kardaş? Bizi yakar bizim ateş, söndürmektir tek çaresi" dizelerini paylaşan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"İşte AK Parti yanan ateşleri söndürmeye geldi. O ateş yakanlara haddini bildirmeye geldi. Ateşin yerinde Şemsi Sivasi'nin güneşini taşımaya geldi. Biz Şemsi Sivasi'nin yolcuları, biz güneşin ışığını taşıyan AK Parti yolcuları, bizim olduğumuz yerde birlik vardır, vahdet vardır. Allah birliğimizi daim etsin. Hiçbir şekilde birliğimize zarar verenlere fırsat vermesin. Onun için biz Başbakanlık görevini aldıktan sonra 61 vilayeti dolaşırken, her bir köşesine giderken AK Parti'nin kuruluşundaki temel ilkeyi, Cumhurbaşkanımızın 2005 Diyarbakır konuşmasındaki temel ilkeleri tekrar tekrar vatandaşlarımızla paylaştık. Biz birlik hareketiyiz, her yerde aynı kuvayımilliye ruhunu, aynı milli irade bilincini yaşattık, yaşatıyoruz. Van'da da Diyarbakır'da da Muğla'da da Aydın'da da şimdi Sivas'ta da Sivas Kongresi'nin bu mübarek diyarında da 'birlik, birlik, birlik' diyoruz, 'vahdet' diyoruz, 'tevhid' diyoruz, 'birlik' diyoruz."

(Sürecek)