AK-SU projesi İstanbul'a örnek olacak

AK-SU projesi İstanbul'a örnek olacak
AK-SU projesi İstanbul'a örnek olacak
SİVAS (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT Ulaşım Planlama Daire Başkanı İhsan Eroğlu ve beraberindeki heyet, AK-SU Projesini inceledi.Sivas...

SİVAS (AA) -  İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT Ulaşım Planlama Daire Başkanı İhsan Eroğlu ve beraberindeki heyet, AK-SU Projesini inceledi.

Sivas Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul'da yaşanan ulaşım sorunun çözümü için Sivas'a gelen Eroğlu, İşletme Planlama Müdürü İsa Sağlam ve Ulaşım Sistemleri Geliştirme Müdürü Mehmet Ali Ersal, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ile görüştü.

Eroğlu, AK-SU Projesi'nin nasıl hayata geçtiği hakkında bilgi almak istediklerini belirterek, "İstanbul'da derelerin ulaşıma dahil edilmesini planlıyoruz. Bu kapsamda ülkemizde ve dünyada yapılan dere ıslah projelerini incelemek ve bu alanlarda oluşan bilgi ve birikimden faydalanmak için Sivas'a geldik" ifadesini kullandı.

Aydın da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, AK-SU projesinin başarılı bir proje olduğunu aktararak, "Biz bu alanda sertliği yüksek olan ve kullanılmayan bir suyu, isale hattı ile bu alana bağladık. 200 metrede bir de suyu şişirerek şu anki görünümüne ulaştırdık. Güzel bir çalışma oldu" açıklamasında bulundu.

Kızılırmak çalışmasına da başlanacağını belirten Aydın, şunları kaydetti:

"Üzerinde çalışıyoruz. Türkiye ölçeğinde bir çalışma, şu anda 6 milyon metrekare bir alan ilk etapta yapmayı planlıyoruz. Tabi ilerde her iki uca da uzayabilecek bunlar olmalı. İstanbul için bu projeler çok da zorlayıcı projeler değil. Değerlendirmek lazım. Derelerin üzerini kapatmak şehirlere yapılan çok büyük bir haksızlık" açıklamasında bulundu."