Aşık Veysel'in vefatının 42. yılı

Aşık Veysel'in vefatının 42. yılı
Aşık Veysel'in vefatının 42. yılı
- Sivas Valisi Barut, mesaj yayımladı

SİVAS (AA) - Sivas Valisi Alim Barut, halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu'nun vefatının 42. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Barut, mesajında, halk şiirinin önemli yapı taşlarından biri olan Aşık Veysel Şatıroğlu'nun Türk Milleti'nin gönlünde taht kurduğunu belirtti. 

Yaşadığı tüm acılara rağmen yüreğinde umutsuzluğu barındırmayan Aşık Veysel'in, derdini, sevincini, hasretini, özlemini yüreğinden gelen dizelerle sazına yansıttığını aktaran Barut, "Aşıklar diyarı Sivasımızın yetiştirdiği en önemli ozanlardan biri olan Aşık Veysel Şatıroğlu, Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılmasına ve yerine Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına tanıklık etmiş, Anadolu insanının, istilaya karşı nasıl tek yumruk olduğunu, Sivas'tan yurda ve dünyaya nasıl seslendiğini bizzat yaşayarak şiirlerinde anlatmıştır. Hemen hemen bütün şiirlerinde insana seslenen Veysel, yüreğinde yeşerttiği insan ve vatan sevgisini şiirleriyle de başka yüreklere serpmiştir" ifadelerini kullandı.

Aşık Veysel'in 20. yüzyıl Türk halk şiirine damgasını vurduğunu anımsatan Barut, şunları kaydetti:

"Milli ve manevi değerlerimize bağlılığı, topluma ışık tutan aydın kimliğiyle de dikkati çeken Aşık Veysel Şatıroğlu, dizelerinde sevgiyi, kardeşliği, tabiatı, ölümü, eşsiz bir üslupla nitelendirmiştir. Eserlerinde birlik, beraberlik ve barış çağrıları yapan ünlü ozanımız, birleştirici yönüyle de toplumumuz üzerinde büyük etki bırakmıştır.

Kendini adadığı sanatına gönül veren ve çok sevdiği sadık yari kara toprağa kavuşmasının 42. yıl dönümünde büyük ozan, dost insan, Aşık Veysel'e Allah'tan rahmet diliyor, bu vesileyle sanatını ve birikimini iyi duygularla vatana ve millete hizmet etmeye adayan tüm ozanlarımıza da selam ve sevgiler sunuyorum."