"Asrın Güreşçisi"nin izinden gidiyor

"Asrın Güreşçisi"nin izinden gidiyor
"Asrın Güreşçisi"nin izinden gidiyor
- Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da düzenlenen Dünya Yıldızlar Güreş Şampiyonası'nda bronz madalya kazanan Yakup Yerlikaya, akrabası "Asrın Güreşçisi" unvanlı Hamza Yerlika gibi olimpiyat şampiyonu olmayı hedefliyor - Yakup Yerlikaya: "Hamza ağabeyimi örnek alıyorum ve onun gibi dünya ve olimpiyat şampiyonlukları yaşamak istiyorum. Kendisi benim için büyük bir örnek. Onun izinden gitmeyi hedefliyorum"

SİVAS (AA) - SERHAT ZAFER - Dünya Yıldızlar Güreş Şampiyonası'nda dünya üçüncüsü olarak bronz madalya sevinci yaşayan 17 yaşındaki Yakup Yerlikaya, akrabası "Asrın Güreşçisi" unvanlı Hamza Yerlikaya gibi dünya ve olimpiyat şampiyonlukları kazanmak istiyor. 

Sivas Güreş Eğitim Merkezi'nda sporcuyken başarısından dolayı Avrupa ve dünya şampiyonu Taha Akgül'ün de kulübü olan ASKİ Spor Kulübü ile anlaşan Yakup Yerlikaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güreşe 5 yıl önce başladığını söyledi.

Sivas'ta yapılan Yıldızlar Türkiye Şampiyonası'nda şampiyonluk sevinci yaşadığını belirten Yerlikaya, daha sonra milli takım serüveninin başladığını ifade etti. Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da düzenlenen dünya şampiyonasında üçüncü olarak büyük bir başarı yakaladığını aktaran Yerlikaya, hedefinin ise olimpiyatlar olduğunu dile getirdi. 

 

- Hamza Yerlikaya'yı örnek alıyor

 

Güreşe başlamasında babasının amcasının oğlu olan Hamza Yerlikaya'nın büyük etkisinin olduğunu vurgulayan Yerlikaya, "Seviyoruz, güreşmek kanımızda var. Hamza Yerlikaya'nın üzerimizde etkisi çok, her konuştuğumuzda destek verdi" dedi. 

Desteklerinden dolayı Hamza Yerlikaya'ya teşekkür eden Yakup, şunları kaydetti:

"Hamza ağabeyimi örnek alıyorum. Onun gibi dünya ve olimpiyat şampiyonlukları yaşamak istiyorum. Kendisi benim için büyük bir örnek ve akrabam olduğu için onun izinden gitmeyi hedefliyorum. Müsabakalara milli takım antrenörlerimiz Gökhan Yavaşer, Yusuf Keskin, Nihami Dağlar ve Sıtkı Demir nezaretinde çok sıkı hazırlanıyoruz. Hocalarımız iyi bir antrenman dönemi geçirmemizi sağlayarak bizleri müsabakalara çok iyi hazırladı. Onların sayesinde gittim güreştim ve dünya üçüncüsü oldum. Hedefim hiçbir zaman bitmeyecek. Hedefim 2020 olimpiyatları ve burada madalya kazanmayı çok istiyorum."

Yakup Yerlikaya, dünya üçüncüsü olmasının ardından Hamza Yerlikaya'nın kendisini arayarak tebrik ettiğini ve daha iyi olabileceğini söylediğini belirtti. 

Milli güreşçi, Sivas'ın güreşte Hamza Yerlikaya, Taha Akgül gibi önemli değerleri Türk sporuna kazandırdığını belirterek, onlar gibi önemli bir sporcu olmayı amaç edindiğini aktardı. 

Milli takım antrenörü Yusuf Keskin ise Yakup Yerlikaya'nın çok büyük hedefleri olan bir sporcu olduğunu söyledi. Yakup'un dünya şampiyonasında Türkiye'yi çok iyi şekilde temsil ettiğini dile getiren Keskin, başarılarından dolayı sporcusunu tebrik etti. 

Yakup Yerlikaya'nın ASKİ Spor Kulübü'nde kariyerine devam edeceğini belirten Keskin, "Güreş hayatına orada devam edecek ve inşallah daha başarılı olacağını düşünüyorum" ifadesini kullandı. 

Keskin, Güreş Eğitim Merkezi'nde 34 sporcunun bulunduğunu bunların önemli başarılar elde eden Hamza Yerlikaya, Taha Akgül ve Yakup Yerlikaya gibi Sivaslı güreşçileri örnek aldıklarını dile getirerek, "Bu sporcularımız da inşallah, ülkemizi Avrupa'da ve dünyada temsil edecekler" diye konuştu.