Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi'nin restorasyonu

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi'nin restorasyonu
Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi'nin restorasyonu
- Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ayhan: - "İnşallah bayramdan sonra dış cephe tamamen açılacak ve brandayı kaldırmış olacağız" - "4 Eylül'e restorasyon kısmı yetişir ancak teşhir tanzim, yani panoların yerleştirilmesi, ışıklandırma, aydınlatma, teknik detayların yetişebileceğini zannetmiyorum"

SİVAS (AA) - Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesinde restorasyon çalışmalarının devam ettiğini belirterek, "İnşallah bayramdan sonra dış cephe tamamen açılacak ve brandayı kaldırmış olacağız" dedi.

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi'nde incelemelerde bulunan Ayhan, müzeye büyük emeklerin sarf edildiğini söyledi.

Sivaslıların 2 yıldır müzedeki brandayı görmekten artık gözlerinin yorulduğunu ifade eden Ayhan, "İnşallah burayı yıl sonunda dört dörtlük bir şekilde bitireceğiz ve Sivas'ın kamuoyuna sunacağız. Tarihi Sivas Meydanı'ndaki çok güzel bir eserimizin branda içerisinde olması bizi çok üzüyordu. İnşallah Sivas'a yakışır buranın ruhuna uygun Milli Mücadele ruhuna uygun bir müze kazandıracağız" dedi. 

AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz'ın,  Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na seçilmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini de aktaran Ayhan, şöyle devam etti:

"Çünkü bu projede emeği çok. O da üzülüyordu. Artık bire bir sahibi oldu. İnşallah sayın bakanımızı 4 Eylül programlarında burada ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağız. Sivas açısından ciddi bir şans, kazanım ve onur olduğunu ifade etmek istiyorum. Bundan sonra işlerimizin gerek ödenek noktasında gerek teknik detay gerekse onay aşamalarında sayın bakanımızın ciddi manada ilgilenip destek olacağından hiç şüphemiz yoktur. Bu bizim için çok büyük bir şans oldu." 

Restorasyon çalışmalarının 4 Eylül'e kısmı yetişebileceğini anlatan Ayhan, şunları kaydetti:

"Ancak teşhir tanzim, yani panoların yerleştirilmesi, ışıklandırma, aydınlatma, teknik detayların yetişebileceğini zannetmiyorum. Etkinliklerin yapıldığı bahçede bir çalışmamız olacak. Yakında bunun ihalesini gerçekleştireceğiz dolayısıyla 4 Eylülde burada dört dörtlük bir program icra edeceğini düşünmüyoruz ama restorasyonun biteceğini milletin gelip burada gezebileceğini söyleyebiliriz. Artık burası bir restorasyon faciası görüntüsü 4 Eylül'de olmayacak ama tüm detaylarıyla beraber yıl sonunda biteceğini düşünüyoruz." 

Ayhan, daha sonra müzeyi gezerek yetkililerden bilgi aldı.