"Baharın müjdecisi" kuzular doğmaya başladı

"Baharın müjdecisi" kuzular doğmaya başladı
"Baharın müjdecisi" kuzular doğmaya başladı
- Sivas'ta, "baharın müjdecisi" olarak görülen kuzu doğumlarının başlaması, yetiştiricilerin yüzünü güldürdü

SİVAS (AA) - Sivas'ta, "baharın müjdecisi" olarak görülen kuzu doğumlarının başlamasıyla yetiştiricileri tatlı bir telaş sardı.

Türkiye 'nin önemli hayvancılık merkezlerinden Sivas'ta, şubat ayının ilk günlerinde başlayan ve devam eden kuzu doğumları, küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin mesaisini artırdı.

Yetiştiriciler, gün doğmadan başlayıp gece saatlerine kadar sürdürdükleri zahmetli ve yorucu uğraşın verdiği yorgunluğu, dünyaya gelen kuzuları kucaklarına alarak unutuyor. Kış mevsimi nedeniyle ağıllarda beslenen kuzuların sesleri, yetiştiricilere farklı bir sevinç yaşatıyor.

Koyunları kuzularıyla 24 saat boyunca başka bir ağılda bekleten küçükbaş hayvan yetiştiricileri, kuzuların süt emme alışkanlığı edinmesi için yaptıkları bu uygulamanın ardından hayvanları tekrar diğer ağıllara alıyor.

Sivas'ın Ulaş ilçesinde babasıyla hayvancılık yapan Burak Akkavak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dedesinin ve babasının yıllardır besicilikle uğraştığını belirtti.

Kendisinin de çocukluğundan beri küçükbaş hayvan yetiştiriciliğiyle uğraştığını anlatan Akkavak, Tunceli 'nin Çemişgezek ilçesinden 10 yıl önce geldiklerini ve geçimlerini besicilikle sağladıklarını söyledi.

Kuzu doğumlarının her yıl şubat ayında başladığını ve bu sene bugüne kadar 60 kuzularının dünyaya geldiğini dile getiren Akkavak, yaklaşık 15 koyunun ikiz kuzu dünyaya getirdiğini ve 350 koyunun daha kuzulamasını beklediklerini kaydetti.

Kuzuların dünyaya gelmesiyle yorgunluklarını unuttuklarını ifade eden Akkavak, hayvanları yazın arazide kışın da ağılda beslediklerini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Tunceli

  ,

  Gece

  ,

  kış