Bakanlar icraatlarını değerlendirdi

Bakanlar icraatlarını değerlendirdi
Bakanlar icraatlarını değerlendirdi
- Milli Savunma Bakanı Yılmaz: - "En modern helikopteri yaptık ve silahlı kuvvetlerimize teslim ettik. Şu anda Silahlı Kuvvetlerimizin envanterine girmiştir ve Güneydoğu'da kullanılmaktadır. En son sayın Başbakanımızla Suriye Eşmesi'ndeki Süleyman Şah Türbesi'ni ziyarete giderken helikopterimizin hem sağında hem solunda Atak helikopterleri bize eşik etti. Bundan büyük gurur olur mu?" - "AWACS uçaklarımız var 4 tane ve silahlı kuvvetlerimizin envanterine girmiştir. Türkiye'nin dört bir tarafındaki hava kontrol sistemimizi kontrol eder. AWACS uçaklarının yardımıyla sınırlarımızdan ihlal olunmasına fırsat verilmeyecek duruma geldi"

SİVAS (AA) - MERVE TOPUZ - Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz,  "En modern helikopteri yaptık ve silahlı kuvvetlerimize teslim ettik. Şu anda Silahlı Kuvvetlerimizin envanterine girmiştir ve Güneydoğu'da kullanılmaktadır. En son sayın Başbakanımızla Suriye Eşmesi'ndeki Süleyman Şah Türbesi'ni ziyarete giderken helikopterimizin hem sağında hem solunda Atak helikopterleri bize eşik etti. Bundan büyük gurur olur mu?" dedi.

İsmet Yılmaz, bakanlığı süresince gerçekleştirilen icraatları AA muhabirine değerlendirdi.

AK Parti hükümetleri döneminde çalışmalarını mevzuat ve savunma sanayi diye iki kaleme ayırdıklarını, askerlik süresini kısalttıklarını belirten Yılmaz, "18 ay olan askerlik süresini önce 2003'te 15 aya indirdik, geçen yıl, 1 Ocak'tan itibaren de 15 aydan 12 aya indirdik. Şu anda askerlik süresi 12 ay. Şunu da hatırlatmam lazım, her aya 2 gün izin var" diye konuştu.

Geçmiş hükümetler döneminde bedelli askerlikle ilgili doğru dürüst bir yasal düzenleme yapılmadığını hatırlatan İsmet Yılmaz, şunları söyledi:

 "Hem 2011 yılında hem de 2014 yılında, 2 defa bedelli askerlik çıkardık. Bedelli askerliğin birincisinden 70 bin insanımız faydalandı. Vatandaşımız hem bedelli askerliği ödedi hem de teşekkür etti. Bu bedelli askerlikten elde ettiğimiz miktarı da şehit ve gazi yakınlarına, ailesi yoksul olan Mehmetçiklerin ailelerine yardım olarak verdik. İkinci çıkardığımız bedelli askerlik yasasına 200 binin üzerinde kişi katıldı. Yine bunlar hem bedel ödedi hem de teşekkür etti. Buradan elde edilen 3.6 milyar lira da Savunma Sanayi fonumuza kaldı ve Savunma Sanayi projelerimizi gerçekleştirecek."

Mehmetçiğin hücre cezalarının kaldırıldığını ve Mehmetçiğe verilen hücre cezalarına yargı yolunu açtıklarını vurgulayan Yılmaz, darbelere gerekçe olarak gösterilen İç Hizmet Kanunu 35. Maddesi'ni de değiştirerek, demokratikleşme konusuna hizmet yaptıklarını kaydetti.

- Savunma sanayisindeki gelişmeler

Türkiye 'nin tam bağımsız ülke olabilmesi için savunma sanayisinin yeterli hale gelmesi gerektiğini, bu alanda birçok çalışma yaptıklarını, Türkiye'nin savunma sanayisinin eksikliğini gördüklerini bildiren Yılmaz, şu bilgileri paylaştı:

"Bu alanda çalışma başlatıldı ve bu çalışmanın neticesi olarak milletin öz kaynaklarıyla ASELSAN, HAVELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, TEY ve birçok şirketimiz kuruldu. Bu şirketlerimizin marifetiyle kendi dizaynımızla milli gemimizi ürettik. Büyükada ve Heybeliada'yı ürettik, inşasını tamamladık ve gurur duyacağımız gemilerimizi donanmamıza teslim ettik. Altay tankımızın üretimini gerçekleştirdik, test çalışmaları devam ediyor. Göktürk-2 uydusunu uzaya fırlattık ve şu anda Hava Kuvvetleri Komutanlığı'mızın kullanımında. Mehmetçiğimizin yıllardır piyade tüfeği yoktu. Piyade tüfeğini ya Almanlardan ya da Amerikalılardan almışızdır. Bunun yerine ilk defa kendi tasarımıyla, kendi teknik insanlarımızın, mühendisimizin ortak aklıyla bir milli piyade tüfeği çıkardık. İster Rusların kalaşnikofu olsun, ister Amerikalıların, isterse Almanların piyade tüfeklerinden olsun, hepsinden daha nitelikli bir silahı Mehmetçiğimize teslim ettik. 2 firmayla da seri üretim sözleşmesi yapılması konusunda Savunma Sanayi İcra Komitesi karar aldı, bunu da tamamladık."

Hürkuş'u yaptıklarını ve Türkiye semalarında dolaştığını, ayrıca Atak helikopterini yaptıklarını da hatırlatan Yılmaz, "Türkiye ilk defa İtalyanlarla iş birliği içerisinde bir Atak helikopteri ürettik. İstediğimiz dizaynı ve istediğimiz değişikliği yapabilme, istediğimiz silahları koyabilme yetkisine sahibiz. En modern helikopteri yaptık ve silahlı kuvvetlerimize teslim ettik. Şu anda Silahlı Kuvvetlerimizin envanterine girmiştir ve Güneydoğu'da kullanılmaktadır. En son sayın Başbakanımızla Suriye Eşmesi'ndeki Süleyman Şah Türbesi'ni ziyarete giderken helikopterimizin hem sağında hem solunda Atak helikopterleri bize eşik etti. Bundan büyük gurur olur mu?" diye konuştu.

Bakan Yılmaz, gemi ve zırhlı araçları taşıyabilecek hatta uçak dahi taşıyabilecek havuzlu çıkarma gemisinin sözleşmesini imzaladıklarını, önümüzdeki dönemde bunu da Silahlı Kuvvetlere kazandıracaklarını vurguladı.

 Yeni tip denizaltı projesinin Almanlarla çalışmasına başladıklarını, bunun eskalasyonuyla yaklaşık 2 milyar 60 milyon avroluk proje olduğunu belirten Yılmaz, "İnşallah Almanlarla iş birliği içerisinde üreteceğimiz denizaltılarla da donanmamızı güçlendireceğiz" dedi.

Türkiye'de, dünyanın en modern uydu test merkezini kurduklarını ve Fransa'da tamamlanan Göktürk-1 uydusunun testini ilk defa Türkiye'de yaptıklarını paylaşan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Skorsky'nin lisansı adı altında, Türkiye'de üretilecek yaklaşık 3,5 milyar dolarlık bir projeyle özgün helikopter yapacağız. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde Skorsky helikopterlerini de Türkiye'de üreteceğiz. Güneydoğu'da terörle mücadelemiz devam ediyor. Mehmetçiğimizi bir noktadan diğer noktaya taşırken mayına veya el yapımı patlayıcıya karşı koruyucu bir zırhlı araç lazım. 500'ün üzerine Kirpi araçlarımız da ürettik ve silahlı kuvvetlerimize, jandarmamıza, Emniyet Genel Müdürlüğümüze teslim ettik ve Tunus'a da ihraç ettik. Bu da yine tamamı Türk şirketlerin üretimidir. Anka'yı ürettik ve bunun üzerine silahlı modelini geliştirmek ve uydudan kontrolünün yapılması için çalışıyoruz. Önceden bunları İsrail'den alıyorduk, şimdi kendi ülkemizde üretiyoruz. 2 firmayla daha sözleşme yapıldı, biri Bayraktar diğeri Vestel. Vestel'de 'Karayel'i, Bayraktar'da da 'Bayraktar'ı ürettik. Taktik seviyedeki insansız hava araçlarımızı ürettik. Silahlı kuvvetlerimize teslim edilme aşamasına geldi."

Bakan Yılmaz, Türkiye'nin füze teknolojisinde de çok iyi bir noktaya geldiğini, seyir ve balistik füzede 300 kilometre menzile sahip teknolojiyi kazanmış durumda olduğunu belirterek, SOM füzelerini silahlı kuvvetlere teslim ettiklerini ve bunların ihraç kapasitesi en yüksek füzeler olduğuna işaret etti.

Yılmaz, cirit füzelerinin de körfez ülkelerinin bir çoğuna ihraç edildiğini ve ROKETSAN'da da bu füzelerin menzilini uzatmak için çalışma yürütüldüğünü aktardı.

Yurt dışında Türk sanayisinin de katılımıyla 16 milyar dolarlık F-35 uçakları üretim projesi yürütüldüğünü ve bunun 8 milyar dolarlık yedek parça kısmının Türkiye'de üretildiğine dikkati çeken Yılmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bunlar Amerika'ya gidiyor uçağa monte ediliyor, biz alıyoruz. Bu uçaklardan 6 tanesinin siparişini verdik. Bir başka husus A400M stratejik nakliye uçağı. Eskiden 14 tane almak istemişler, 'paramız yok' demişler, 10 tane almışlar. Türkiye'nin nereden nereye geldiğini göstermek için biz onlardan A400M uçaklarını aldık, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin envanterine girdi.  AWACS uçaklarımız var 4 tane ve silahlı kuvvetlerimizin envanterine girmiştir. Türkiye'nin dört bir tarafındaki hava kontrol sistemimizi kontrol eder. AWACS uçaklarının yardımıyla sınırlarımızdan ihlal olunmasına fırsat verilmeyecek duruma geldi."  

-  "2018'e kadar, başlamış bütün projeleri tamamlayacağız"

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, gelecek dönemde yapılacak çalışmalara de değinerek, 2018'e kadar, başlamış bütün projeleri tamamlayacaklarını, uzun menzilli bölgesel hava ve füze savunma sistemiyle ilgili görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Yılmaz, orta ve alçak menzilli hava savunma sisteminin de ASELSAN marifetiyle üretildiğini ve önümüzdeki dönemde silahlı kuvvetlerin envanterine katılacağını anlattı.

Savunma sanayinin gücünün silahlı kuvvetleri güçlendireceğini vurgulayan Yılmaz, Türkiye'nin geçmişten daha güçlü olduğunu ve bölgesinde de en güçlü orduya sahip ülke olduğunu belirtti.

Yılmaz, silahlı kuvvetlerin gerek hava, gerek karada, gerekse de denizde eskisinden daha güçlü olduğuna dikkati çekerek, "Bunu da en son Süleyman Şah operasyonunda gösterdi. Bir operasyonla 40 kilometre ötedeki Süleyman Şah Türbesi'ne gitti. Suriyelisi, IŞİD'i, diğer PKK örgütü var. Hiçbirisi Mehmetçiğin kılına dokunamadan kendi değerlerimizi aldık yine Suriye sınırları içerisindeki bir alanda Süleyman Şah Türbesi'nin yeri hazırlandı, orada bayrak inmeden burada bayrak dikildi" diye konuştu.

Bakan Yılmaz, Türkiye'nin hem ekonomisinin iyi olduğunu hem de silahlı kuvvetlerinin güçlü olduğunu savunarak, "Türkiye bugün dünden daha zengin, dünden daha güçlü. Bu da AK Parti'nin başarısıdır" dedi.