Başbakan Davutoğlu Sivas'ta: (1)

Başbakan Davutoğlu Sivas'ta: (1)
Başbakan Davutoğlu Sivas'ta: (1)
- "Bu yasaya hiçbir katkıda bulunmayan, eleştirilerini hiçbir objektif temele dayandırmayan, defaatlerce çağrı yapmış olmamıza rağmen alternatif hiçbir görüş getirmeyen muhalefet partileri, bir anda ortak bir çabayla şiddet ve gerçekten meclisimizin vakarına yakışmayan bir davranışı meclisimize taşıyorlar" - "İki hafta önce bu yasa tasarısının tekrar gündeme gelmesini geçen hafta uzattık. Hep (acaba sağduyulu bir şekilde muhalefet partileri bir karar beyan ederler mi?) diye. Kanaat beyan etmek yerine demek ki bu arada perde arkasında bazı görüşmeler yaptılar bazı konularda mutabık kaldılar ki bir anda birbirleriyle anlaşması mümkün olmayan partiler bir çizgide buluştular. HDP bunun öncülüğünü yapıyor, CHP fiilen kürsü işgallerine yöneliyor MHP de bunlara destek veriyor. Bu tablo ibret verici bir tablodur"

SİVAS (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, İç Güvenlik Paketi'ne ilişkin, "Bu yasaya hiçbir katkıda bulunmayan, eleştirilerini hiçbir objektif temele dayandırmayan, defaatlerce çağrı yapmış olmamıza rağmen alternatif hiçbir görüş getirmeyen muhalefet partileri, bir anda ortak bir çabayla şiddet ve gerçekten meclisimizin vakarına yakışmayan bir davranışı meclisimize taşıyorlar" dedi.

Davutoğlu, Sivas Valiliğini ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun annesi Fidan Yazıcıoğlu'nun vefatı dolayısıyla Sivas'a gelerek cenaze törenine katıldığını belirtti.

"Cesur ve onurlu insan Muhsin Yazıcıoğlu'nu  siyasi hayata bırakan rahmetli Fidan Hanım'ı, Dışişleri Bakanlığı dönemimde Sivas'ta evinde ziyaret ederek elini öpme şerefini bulmuştum" diyen Davutoğlu, "Gerçek bir Anadolu kadınıydı. Tutumuyla, vakar ve misafirperverliğiyle unutamadığım bir hatıra yaşamıştım. Bir kez daha kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Muhsin Yazıcıoğlu dostuma da Allah'tan rahmet diliyorum. Allah cennette kavuştursun. Tüm Sivaslı hemşehrilerimize de taziyelerimi iletiyorum" diye konuştu. 

Davutoğlu, gazetecilerin İç Güvenlik Paketi'ne ilişkin sorusu üzerine, son 3 gün içinde Meclis'te hiç ummadıkları manzaralarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

İç Güvenlik Paketi'nin 6-7 Ekim olayları sonrasında, çok detaylı çalışmalarla hazırlanmış, o zamandan beri gündemde olan bir yasa olduğunu ifade eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Bugünlerde meclise sevk edilmiş olmakla birlikte aylardır daha kasım ayında benim detaylarını grup toplantısında kamuoyumuzla paylaştığımız bir yasadır. Bu süre içinde bu yasaya hiçbir katkıda bulunmayan, eleştirilerini hiçbir objektif temele dayandırmayan, defaatlerce çağrı yapmış olmamıza rağmen alternatif hiçbir görüş getirmeyen muhalefet partileri, bir anda ortak bir çabayla şiddet ve gerçekten meclisimizin vakarına yakışmayan bir davranışı meclisimize taşıyorlar. İki hafta önce bu yasa tasarısının tekrar gündeme gelmesini geçen hafta uzattık. Hep (acaba sağduyulu bir şekilde muhalefet partileri bir karar beyan ederler mi?) diye. Kanaat beyan etmek yerine demek ki bu arada perde arkasında bazı görüşmeler yaptılar bazı konularda mutabık kaldılar ki bir anda birbirleriyle anlaşması mümkün olmayan partiler bir çizgide buluştular. HDP bunun öncülüğünü yapıyor, CHP  fiilen kürsü işgallerine yöneliyor MHP  de bunlara destek veriyor. Bu tablo ibret verici bir tablodur. Her şeyden önce siyaseten bunu vurgulamak lazım."

Meclis görüşmelerinde engelleme olabileceğini ancak bunun da bir usulü, adabı olduğunu dile getiren Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Engellemek, kürsüde konuşan kişiye müdahale etmek, onun üzerine yürümek suretiyle ya da toplantıyı idare eden, oturumu idare eden grup başkanvekiline yönelik bir takım müdahalelerde bulunarak olmaz. Yine meclis iç tüzük içinde, zaten grup önergeleri her gün, gündemde bir anlam taşımayan grup önergeleriyle sürekli bir engelleme faaliyeti içinde bulunuyorlar."

(Sürecek)