Başbakan Davutoğlu Sivas'ta: (2)

Başbakan Davutoğlu Sivas'ta: (2)
Başbakan Davutoğlu Sivas'ta: (2)
- "Bu yasayı engellemek için meclisi dahi şiddet ortamına dönüştürenler halka hesabını veremezler. Onlara destek veren MHP de veremez. Hepsi birden molotofkokteylini savunuyorlar. Bunlar molotofçu koalisyon. Molotof koalisyonu..." - "Gerekirse sabaha kadar oturumlar sürer ama bir daha bu ülkede molotofkokteyliyle yanmış genç kızlarımızı görmek istemiyoruz. Bir daha bu ülkede yüzlerine maske takmış sokağa çıkıp maskeyle demir bilyelerle ortalığı kasıp kavuran vandallara izin vermeyeceğiz" - "Dünkü olayda merdivenden düşerek yaralanan CHP'li bir başka CHP'liyi tutmak isterken merdivenden düştü. Ortada hiçbir AK Partili yok. Kendi arkadaşını tutarken merdivenden düştü. Böyle bu tür tiyatral anlamda bir tutumla yüce meclisin itibarını zedelemeye yönelik faaliyetler meclis adabına da mecliste yapılan yeminin ruhuna da aykırı" - "Ülkenin huzuru, özgürlüklerin korunması ve uyuşturucuyla mücadele konusunda adım atılmasını öngören bu yasa, öyle veya böyle bu meclisten inşallah geçecek"

SİVAS (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, İç Güvenlik Paketi'ne ilişkin "Bu yasayı engellemek için meclisi dahi şiddet ortamına dönüştürenler halka hesabını veremezler. Onlara destek veren MHP de veremez. Hepsi birden molotofkokteylini savunuyorlar. Bunlar molotofçu koalisyon. Molotof koalisyonu..." dedi.

Davutoğlu, Sivas Valiliğini ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, TBMM'deki İç Güvenlik Paketi görüşmelerine değinerek, muhalefetin yasanın görüşülmeye geçme aşamasında şiddet ve kavga çıkardığını, sonra da AK Parti'yi suçladığını söyledi.

Herkesi mantıklı düşünmeye davet eden Davutoğlu, "Bu yasanın geçmesini isteyen kim? AK Parti. Bu yasanın en kısa sürede geçmesini temin edip daha sonra bekleyen diğer yasaları gündeme getirmek isteyen kim? AK Parti. AK Parti niçin mecliste şiddet ya da tansiyonu yükseltsin, şiddet uygulasın da bu yasaların geçmesine engel olacak bir ortamın doğmasına sebebiyet versin. Bu yasayı engellemek isteyenler bu şiddet ortamından sorumludurlar. Bu yasayı engellemek için meclisi dahi şiddet ortamına dönüştürenler halka hesabını veremezler. Onlara destek veren MHP de veremez. Hepsi birden molotofkokteylini savunuyorlar. Bunlar molotofçu koalisyon. Molotof koalisyonu..." şeklinde konuştu. 

Muhalefetin karşısında millet iradesini temsil eden AK Parti grubunun bulunduğunu belirten Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Bu grup daha önce çok sınavlardan geçti. Birçok şiddet ve engelleme yöntemleriyle karşılaştı. 2010 referandumuna giden süreçte neler yaşadığımızı herkes biliyor ama hiçbir zaman attığı adımdan meclis adabına saygılı olmanın yanında, yasaların geçmesi konusundaki kararlı tutumdan vazgeçmeyeceğiz. Gerekirse sabaha kadar oturumlar sürer ama bir daha bu ülkede molotofkokteyliyle yanmış genç kızlarımızı görmek istemiyoruz. Bir daha bu ülkede yüzlerine maske takmış, sokağa çıkıp maskeyle, demir bilyelerle ortalığı kasıp kavuran vandallara izin vermeyeceğiz. Şimdi MHP'li seçmene buradan seslenmek istiyorum; HDP'nin bu provokasyonuna destek veren partileri hakkında ne düşünüyorlar?  CHP 'li kamu düzenine saygılı vatandaşlarıma seslenmek istiyorum; Dünkü olayda merdivenden düşerek yaralanan CHP'li bir başka CHP'liyi tutmak isterken merdivenden düştü. Ortada hiçbir AK Partili yok. Kendi arkadaşını tutarken merdivenden düştü. Böyle bu tür tiyatral anlamda bir tutumla yüce meclisin itibarını zedelemeye yönelik faaliyetler meclis adabına da mecliste yapılan yeminin ruhuna da aykırı. HDP'lilere de buradan seslenmek istiyorum; 6-7 Ekim olaylarında şehirlerde uyguladıkları teörörü şimdi meclise taşımak istiyorlar. Diğerleri de HDP'nin arkasına takılıp Diyarbakır'da, Siirt'te, Batman'da, Şırnak'ta 6-7 Ekim olaylarında nasıl şiddet uygulanmışsa aynı şiddeti meclise taşımak istiyorlar. Burası Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. Burada herkes görüşlerini medeni şekilde dile getirir."

- "Öyle veya böyle geçecek"

Başbakan Davutoğlu, mecliste önerge geçmesi sırasında AK Partili vekillerin müdahalede bulunmadığını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O grup önergeleri, doğası içinde gayet sakin biçimde geçiyor. Ne zaman yasaya geçilecekse o anda üçü anlaşmış şekilde harekete geçiyorlar. Dolayısıyla bu tablo milletimizin önünde cereyan ediyor. Milletimiz bunu görüyor. AK Parti grubu olarak grup başkanvekillerimle sürekli temas halindeyim, arkadaşlarıma da gerekli talimatları verdim. Vakar içinde mecliste bulunacaklar, tahriklere kapılmayacaklar. Ülkenin huzuru, özgürlüklerin korunması ve uyuşturucuyla mücadele konusunda adım atılmasını öngören bu yasa, öyle veya böyle bu meclisten inşallah geçecek."

(Bitti)