BBP Genel Başkanı Destici:

BBP Genel Başkanı Destici:
BBP Genel Başkanı Destici:
- "Bu bir çözüm süreci değildir, bu bir ayrışma, bölünme, çözülme sürecidir. Biz büyük Türk milleti olarak, adına çözüm süreci dediğiniz bu süreci reddediyoruz. Bu büyük Türk milleti, siz hangi oyunun içerisinde olursanız olun asla bu süreci kabul etmemiştir, kabul etmeyecektir ve mutlaka bir gün bu sürece 'dur' diyecektir"

SİVAS (AA) - Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, çözüm sürecine ilişkin, "Bu bir çözüm süreci değildir, bu bir ayrışma, bölünme, çözülme sürecidir. Biz büyük Türk milleti olarak, adına çözüm süreci dediğiniz bu süreci reddediyoruz. Bu büyük Türk milleti, siz hangi oyunun içerisinde olursanız olun asla bu süreci kabul etmemiştir, kabul etmeyecektir ve mutlaka bir gün bu sürece 'dur' diyecektir" dedi.

Destici, partisinin il başkanlığınca Sivas Belediyesi Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde düzenlenen "Çözüm Süreci Mi, Bölünme Süreci Mi" adlı panelde, çözüm sürecinin tüm Türk İslam coğrafyası için çok önemli olduğunu söyledi.

Bu sürecin sonunda ya büyük Türk devletinin birliğini ve bütünlüğünü koruyarak önemli adımlar atılacağını ya da emperyalist, küresel güçlerin yol haritaları üzerinden devletin üniter yapısının sonlandırılacağını ileri süren Destici, parti olarak bu sürecin öneminin farkında olduklarını belirtti.

Destici, sadece sürece karşı durmadıklarını, çözüm önerileri de sunduklarını aktararak, "Büyük Birlik Partisi olarak başta cumhurbaşkanlarına, başbakanlara, ilgili bakanlara, Genelkurmay Başkanı'na, diğer siyasi parti genel başkanlarına sunmuş olduğumuz terörle mücadele raporu kabul edilip uygulansaydı, bu PKK terör örgütü bir kere değil 30 yılda 30 kere biterdi" diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milletinin terörü bitirmeye gücü olduğunu vurgulayan Destici, şöyle devam etti:

"Maalesef Türkiye'yi bu süre zarfında yönetenlerin bir kısmı gaflet halinde, belli bir kısmı da ihanet halinde. Kendi siyasi çıkarlarını öne koydular, milletin, devletin önüne koydular, kendi çıkarları ve parti çıkarları için maalesef Türkiye'yi bugünlere getirdiler. Süreç başladığı gün de biz şunları söyledik, 'Keşke bu bir çözüm süreci olsa, keşke sizin dediğiniz gibi PKK unsurları sınır dışına çekilse, keşke sizin dediğiniz gibi silah bıraksa, keşke dese ki PKK, (Biz 30 yıldır emperyalist, küresel güçlerin maşası olduk, aldandık, aldatıldık ama gerçeği gördük, pişmanız ve kendimizi bu büyük Türk milletinin vicdanına emanet ediyoruz, Türkiye Cumhuriyeti devletinin hukukuna kendimizi emanet ediyoruz) deseler, hiçbirimiz gözümüzü kapatıp arkamızı dönüp gidemeyiz ama böyle olmayacak' dedim."

Sürecin nasıl olacağının da sorulduğunu dile getiren Destici, sözlerini şöyle sürdürdü:

" 'Nasıl olacak' dediler. Bir, eğer siz bu süreci başlatır ve devam ederseniz önce PKK meşrulaşacak, o kadar meşrulaştılar ki Başbakan'ın Başdanışmanı Etyen Mahçupyan, tabi aynı soydan aynı kökten geldikleri için ben ona bir şey demiyorum, diyor ki 'Apo'ya kimsenin itibar vermesine gerek yok, o zaten kendi itibarını kendisi kazandı'. Ben bu sözü Etyen Mahçupyan söyledi saymam, ben bu sözü, bugüne kadar bu söze sayın Başbakan'dan, Davutoğlu'ndan bir itiraz gelmiyorsa ve onu onun başdanışmanı söylüyorsa ben bu sözü sayın Davutoğlu söyledi sayarım ve cevabını da beklerim. Sayın Davutoğlu siz başdanışmanınızın söylediği bu söze katılıyor musunuz, katılmıyor musunuz? Lütfen bunu büyük Türk milletiyle paylaşın."

- "Sivas'tan sesleniyorum..."

Destici, PKK'nın meşrulaştığını savunarak, şunları kaydetti:

" 'Hiç olmadığı kadar güçlüyüz' diyorlar. Evet güçlü, bu iktidar, bu hükümet, bu cumhurbaşkanı, bu başbakan, bu bakanlar sayesinde bu kadar güçlendiler. Bu sizin eseriniz sizin, başkasının değil. 'Bu sürece devam ederseniz özerklik oluşur' dedik. Şu anda fiili olarak özerklik oluştu. Bugün PKK Güneydoğu'da kendi mahkemelerini, vergi dairelerini kurmuşsa, polisimiz, askerimiz gibi yol kontrolleri yapıyorsa evet orada fiili olarak özerklik var ve bu da inatla, ısrarla, artık neyin karşılığındaysa, adına çözüm süreci dedikleri bu bölünme ve çözülme sürecini sürdürenlerin eseridir. Sivas'tan sesleniyorum PKK'ya, aklınızı başınıza alın, Türkiye'yi yönetenler sizinle bir pazarlık içinde olabilir, size seslenmiyor olabilir. Bu büyük Türk milletinin, Türk milliyetçilerinin, Sivas'ın, Kayseri'nin, Yozgat'ın, Bingöl'ün, Muş'un, Konya'nın, Edirne'nin, İzmir'in ayranı kabarırsa ortada ne PKK kalır ne önder kalır."

Müzakere taslağının içeriğinin açıklanmasını beklediklerini dile getiren Destici, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu bir çözüm süreci değildir, bu bir ayrışma, bölünme, çözülme sürecidir. Biz büyük Türk milleti olarak, adına çözüm süreci dediğiniz bu süreci reddediyoruz. Bu büyük Türk milleti, siz hangi oyunun içerisinde olursanız olun asla bu süreci kabul etmemiştir, kabul etmeyecektir ve mutlaka bir gün bu sürece 'dur' diyecektir."

Konuşmaların ardından BBP Genel Başkan Yardımcısı Bayram Karacan moderatörlüğünde panelistler sunum yaptı.