"Büyümede trend yakalanması sevindirici"

"Büyümede trend yakalanması sevindirici"
"Büyümede trend yakalanması sevindirici"
- Doğuş Holding CEO'su Akhan: "Geçen yıl üçüncü çeyreğe baktığımızda yüzde 1,6 olan büyüme, dördüncü çeyrekte yüzde 2,6'ya yükseldi. Burada sevindirici olan büyümede bir trend yakalanması. Büyüme oranı önemli ama trend de önemli" - "Birincisi, petrol fiyatlarının Türkiye ekonomisine olumlu etkilerini bu sene daha net göreceğiz. İkincisi, 2 ay sonra bir genel seçim var, bu genel seçimin ardından Türkiye'de 4 yıl başka seçim olmayacak. Bu da siyasi istikrar anlamına geliyor" - "Bu sene ekonomiden çok daha iyi bir performans bekliyoruz"

SİVAS (AA) - ÖNDER FELEK - Doğuş Holding Üst Yöneticisi (CEO) Hüsnü Akhan, 2014 yılı ekonomik büyüme verilerine ilişkin, "Geçen yıl üçüncü çeyreğe baktığımızda yüzde 1,6 olan büyüme, dördüncü çeyrekte yüzde 2,6'ya yükseldi. Burada sevindirici olan büyümede bir trend yakalanması. Büyüme oranı önemli ama trend de önemli" dedi.

Akhan, " Bugün Günlerden Yarın Projesi" kapsamında Cumhuriyet Üniversitesinde (CÜ) düzenlenen konferansa katılmak için geldiği Sivas'ta, AA muhabirine,  Türkiye 'nin 2014 yılı ekonomik büyüme verilerini değerlendirdi.

Özelikle tarımsal üretimin 2014 yılında çok yavaş gitmesine bağlı olarak büyümenin beklentilerin biraz altında yüzde 2,9 olarak gerçekleştiğini dile getiren Akhan, büyümenin esas dinamosunun ihracat olduğunu belirtti.

Akhan, geleneksel ihracat pazarlarındaki ve Avrupa Birliği ülkelerindeki daralmaya rağmen Türkiye'de yüzde 2,9 gibi bir büyüme oranına ulaşıldığını söyledi.

 

- "Bu sene çok daha iyi performans bekliyoruz"

Büyümede yukarıya doğru bir trend yakalandığına dikkati çeken Akhan, şunları kaydetti:

"Geçen yıl üçüncü çeyreğe baktığımızda yüzde 1,6 olan büyüme, dördüncü çeyrekte yüzde 2,6'ya yükseldi. Burada sevindirici olan büyümede bir trend yakalanması. Büyüme oranı önemli ama trend de önemli. Bu trendin bu yıl da devam edeceğini varsayıyoruz. Bu sene yüzde 3,5 gibi bir büyüme oranına ulaşılması beklentimiz var. Bu senenin yukarıya doğru bir sürpriz yapacağına inanıyoruz. Birincisi, petrol fiyatlarının Türkiye ekonomisine olumlu etkilerini bu sene daha net göreceğiz. İkincisi, 2 ay sonra bir genel seçim var, bu genel seçimin ardından Türkiye'de 4 yıl başka seçim olmayacak. Bu da siyasi istikrar anlamına geliyor. Parlamentoda güçlü hükümet ekonomide ihtiyaç duyulan yapısal reformların yapılması ve ekonominin çok daha iyi performans göstermesi demektir. Bu anlamda bu sene ekonomiden çok daha iyi bir performans bekliyoruz."

Kapasite kullanımında ve tüketici güven endeksinde az da olsa düşüş yaşandığını ve bunun ilk çeyrekte etkisini göstermesini beklediklerini dile getiren Hüsnü Akhan, 2, 3 ve 4. çeyreklerdeki büyümelerle 2015 yılında yüzde 3,5 büyüme beklentisini koruduklarını ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın "2015 yılında, 2014'e göre büyümenin daha yüksek, enflasyon, cari açık ve kamu borç stoğunun daha düşük olacağı" yönündeki açıklamalarına katıldığını dile getiren Akhan, bu yıl ekonomide yukarı doğru performans beklediklerini sözlerine ekledi.