Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce:

Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce:
Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce:
- "Boynuma sarılıp, 'hakkınızı helal edin, yanlış yaptığımı düşünüyorum, bu yüzden de sizden helallik istiyorum' diyenlere şahit oldum" - "Bu ülke almış başını gidiyor, kalkınıyor, gelişiyor, havaalanları yapıyor, hızlı trenler yapıyor. Kendi uçağını yapmaya kalkıyor. En büyük, en modern donanımlı savaş gemilerini yapacak duruma gelmiş. Kim ister bunlar olmasın, bunlar azalsın?" - "İktidar olacağımızı itiraf eden cümleler kullanıyorlar. Onların cephesinden böyle. Onlar da bu işin farkındalar, muhaliflerimizi söylüyorum. Bizim cephemizden de biz alandayız, görüyoruz. Daha iyi olacağını düşünüyoruz"

SİVAS (AA) - ÖNDER FELEK - Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, vatandaşın kanaatinin 7 Haziran'da yapılan seçimlere göre değiştiğini gördüklerini belirterek, "Boynuma sarılıp, 'hakkınızı helal edin, yanlış yaptığımı düşünüyorum, bu yüzden de sizden helallik istiyorum' diyenlere şahit oldum" dedi.

Güllüce, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Kasım seçimlerine sayılı günler kaldığını, çok sayıda il dolaştıklarını, 7 Haziran'da yapılan seçimlere nazaran vatandaşın AK Parti'ye karşı daha farklı, daha sevecen davrandığını hatta kendisinden helallik isteyenlerin olduğunu anlattı.

Vatandaşların kime oy verdiğini, niye verdiğini veya nasıl vermediğini bilmediğini dile getiren Güllüce, "Boynuma sarılıp, 'hakkınızı helal edin, yanlış yaptığımı düşünüyorum, bu yüzden de sizden helallik istiyorum' diyenlere şahit oldum. İstanbul, Erzurum, Adıyaman, Yozgat ve Sivas'ta da durum çok farklı. Özellikle Sivas'ta çok daha hareketli, çok daha canlı, iyi bir seçim gözüküyor. Sonucun daha iyi olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Güllüce, çok sayıda vatandaşın 7 Haziran seçimlerinde AK Parti'ye oy vermedikleri için üzgün olduğunu söylediklerini aktararak, şunları söyledi:

"Ben ona 'hangi partiye verdin' diye sormuş da değilim. Bilmem de mümkün değil. O da bunu söylemese nereden bileceğiz, sandıkta ne yapmış. Ama demek ki vatandaş bir muhasebe yapıyor. Son 1-2-3 aydır da görüyor ortamı. AK Parti'nin istikrarla, Türkiye'nin kaderiyle özdeşleştiğini hatta dünyadaki bütün mazlum ülkelerin umutlarının AK Parti olduğunu bildiği halde, o gün öyle bir sebepten vermediğini veya farklı bir siyasi partiye verdiğini düşünüyor." 

- "Durum farklı"

Seçim çalışmaları kapsamında ziyaret ettikleri illerde vatandaştan büyük ilgi gördüklerini anlatan Güllüce, vatandaşın tavrının 7 Haziran seçimi öncesine göre değiştiğini gözlemlediklerini kaydetti.

Vatandaşın her şeyin farkında olduğunu dile getiren Güllüce, "Bu kez durum farklı. Bu ülke almış başını gidiyor, kalkınıyor, gelişiyor, havaalanları yapıyor, hızlı trenler yapıyor. Kendi uçağını yapmaya kalkıyor. En büyük, en modern donanımlı savaş gemilerini yapacak duruma gelmiş. Kim ister bunlar olmasın, bunlar azalsın. Vatandaş, eğer tek başına güçlü bir iktidar olmazsa bunlar olur mu olmaz mı diye geçmişe bakıyor. Koalisyonlarda Türkiye hiçbir zaman hızlı bir kalkınmayı yakalayamamış. Bunu fark ediyor" ifadelerini kullandı.

- Seçim güvenliği  

Seçim güvenliği sorununun terörle birlikte var olduğunun altını çizen Güllüce, 7 Haziran seçimlerinin biraz daha sıkıntılı bulunduğunu ancak 1 Kasım'da bu sorunun daha azalacağını düşündüğünü belirtti.

Seçimlere katılımın yüksek olmasını temenni ettiklerini, yüksek katılımın demokrasinin gücünü gösterdiğini vurgulayan Bakan Güllüce, şöyle devam etti:

"Vatandaşın, 'benim ülkem, benim derdim, benim problemim, ben bu ülkenin insanıyım, anayasanın verdiği bu hakkı kullanmalıyım' demesi hem görevi hem hakkı. AK Parti olarak katılımın oldukça yüksek olmasını talep ederiz. Bütün vatandaşlarımıza da yurt dışındaki insanlarımıza da bunu hep söyledik, söylüyoruz. Olabildiği ölçüde fazla katılım olmalı. Bu topraklar, bu vatan hepimizin, hepimiz bu ülkenin vatandaşıyız. Bunu anayasa bize hem hak olarak vermiş hem görev olarak vermiş. Hem görevimizi yerine getirip hem de hakkımızı kullanmamız lazım."

Güllüce, 29 Ekim dolayısıyla verilen tatilin seçime katılımı azaltabileceğini ancak çok fazla bir etkisinin olacağını sanmadığını kaydetti.

Muhalefetin "Siz tek başınıza iktidar olacaksınız ama ne yaptınız ki bu sizin hakkınız değil" gibi sözler ettiğini değinen Güllüce, "Ama iktidar olacağımızı itiraf eden cümleler kullanıyorlar. Onların cephesinden böyle. Onlar da bu işin farkındalar, muhaliflerimizi söylüyorum. Bizim cephemizden de biz alandayız, görüyoruz. Daha iyi olacağını düşünüyoruz" diye konuştu.