Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepkiler

Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepkiler
Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepkiler
- Sivas'ta 34 sivil toplum kuruluşu ve bazı siyasi partiler karikatürlerin yayınlanmasını protesto etti

SİVAS (AA) - Paris'te Charlie Hebdo dergisine yapılan terör saldırıları bahanesiyle bazı karikatürlerin yayınlanması 34 sivil toplum kuruluşu (STK) ve bazı siyasi partilerce protesto edildi.

Cumhuriyet Meydanı'nda grup adına açıklama yapan Sağlık-Sen Şube Başkanı Efe Zileli, "Batı dünyası ve içimizdeki uzantının İslam ve Hz. Muhammed (S.A.V) düşmanlığı son günlerde alçaklığın en yüksek perdesinden tekrar tezahür etmiştir" dedi.

Charlie Hebdo saldırısının bir sonuç olduğunu ifade eden Zileli, "Bunun sebepleri de sır değil batının kirli yüzünde, kanlı ellerinde, kara tarihinde mevcuttur. Fransa ve Batı, Orta Afrika, Mali, Suriye Irak, Somali, Libya, Afganistan ve bir çok İslam coğrafyasında şu anda bile kan akıtmakta ve sömürgeciliğini devam ettirmektedir" diye konuştu.

Zileli, sözlerine şöyle devam etti:

" Türkiye 'de yayın yapan bazı internet siteleri ve gazeteler de Müslümanların biricik peygamberine inançlarına saldırmayı özgür basın adına kendilerine bir hak olarak görüyor. Fransa'da yayınlanan karikatürleri bu topraklarda büyük bir pespayelikle sayfalarına, gazete köşelerine taşıyanlar, Müslümanların sabrıyla uğraşmakla bam teline dokunuyorlar. İslam Dini'nin değerine saygısızlık yapan Avrupa 'da İslamafobia hareketine benzin taşıyan Charlie Hebdo'ya Türkiye'de yayın bir gazetenin sahip çıkması son derece manidar görünüyor. Bu davranış Müslümanlar tarafından asla kabul edilebilir bir davranış değildir."

Türkiye'nin Paris üzerinden köprü kurarak oyunun içerisine çekilmeye çalışıldığını belirten Zileli, Türkiye'deki sağduyulu vatandaşların bu oyuna alet olmayacağını söyledi.

Konuşmanın ardından, grup üyeleri slogan atarak karikatürlerin yayınlandığı gazeteyi yaktı.