CÜ Öğrenci Konseyi Başkanlığı seçiminin ertelenmesine tepki

CÜ Öğrenci Konseyi Başkanlığı seçiminin ertelenmesine tepki
CÜ Öğrenci Konseyi Başkanlığı seçiminin ertelenmesine tepki
SİVAS (AA) - Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı üyeleri ile aralarında üniversite öğrencilerinin de bulunduğu bir grup, Cumhuriyet Üniversitesi...

SİVAS (AA) - Ülkü Ocakları  Eğitim ve Kültür Vakfı üyeleri ile aralarında üniversite öğrencilerinin de bulunduğu bir grup, Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Öğrenci Konseyi Başkanlığı seçiminin ertelenmesine tepki gösterdi.

Rektörlük binası önünde toplanan yaklaşık 60 kişilik grup, slogan atarak seçimin ertelenmesini protesto etti. 

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, tepkiler üzerine yaptığı açıklamada, seçimlere ilgiden memnun olduklarını söyledi.

Öğrenci konseyini önemsediklerini dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

"Seçimlerle ilgili takvim belirledik. Seçimler bu takvime göre devam ederken hem bize hem de yüksek öğrenci konseyine şikayetler ulaştı. Bunun üzerine Ankara 'dan öğrenci konseyinin bir yetkilisi seçim süreciyle ilgili bir inceleme yaptı ve rapor hazırladı. Mühendislik, iktisadi ve idari bilimler ve eğitim fakülteleri ile Sivas Meslek Yüksek Okulundaki seçimlerin yönetmeliğe uygun yapılmadığı yönünde görüş belirtti ve oradaki seçimlerin iptalini sağladı. Biz de kalan bölümlerle seçimlerimizi yapalım dedik. Fakat iddialar yine devam etti. Bu iddialar Ankara'ya bildirildi ve yeni denetçi arkadaşlar geldi. Bu arkadaşlar dün bizdeki dosyaları incelediler ve seçim süreciyle ilgili birtakım eksiklikler buldular ama bu eksikliklerin rektörlükten değil öğrencilerin başvurularıyla ilgili olduğunu bildirdiler. Dolayısıyla bunların incelenip sonuca kavuşturulması açısından zamana ihtiyaç olduğunu ifade ederek, seçimlerin ertelenmesini isteyen bir yazı gönderdiler."

Bu süreci olumlu şekilde atlatmanın yollarını aradıklarını dile getiren Yılmaz, "Üniversite seçimlerinin amacı rektörlüğe, üniversiteye hizmet etmektir. Hizmet yarışında sabırlı olmak olgunluk göstermek hepimize düşüyor" dedi.

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı İl Başkanı Turan Gazi Yalçındağ ise üniversite öğrencilerinin hakkının yenemeyeceğini ifade etti. 

Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.