CÜ'de "Toplumsal Barış, Ortak Değerlerimiz ve Dini Kimlikler" paneli

CÜ'de "Toplumsal Barış, Ortak Değerlerimiz ve Dini Kimlikler" paneli
CÜ'de "Toplumsal Barış, Ortak Değerlerimiz ve Dini Kimlikler" paneli
SİVAS (AA) - Cumhuriyet Üniversitesinde (CÜ), "Toplumsal Barış, Ortak Değerlerimiz ve Dini Kimlikler" konulu panel düzenlendi.Rektör Prof. Dr. Faruk...

SİVAS (AA) - Cumhuriyet Üniversitesinde (CÜ), "Toplumsal Barış, Ortak Değerlerimiz ve Dini Kimlikler" konulu panel düzenlendi.

Rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık, İlahiyat Fakültesindeki panelin açılışında yaptığı konuşmada, üniversite olarak hedeflerinin toplumsal barışı sağlamak olduğunu söyledi.

Yunus Emre'nin, Mevlana'nın, Hacı Bektaş Veli'nin, Anadolu 'nun manevi ikliminde yetişen insanların, birlik ve beraberliğin temellerini attığı değerleri benimsemiş insanlar olduklarını ifade eden Kocacık, şunları kaydetti:

"Bu değerler sevgi, saygı, hoşgörü, iyilik,  adalet , barış ve daha sayamadığımız birçok değerler. Biz, bize öğretilen ve bize aktarılan değerleri benimseyip uygulamakla yükümlüyüz. Bize yakışan budur. Çok şükür şu ana kadar üniversitemizde farklılıkları, çeşitlilikleri zenginlik sayarak toplumsal barışı gerçekleştirme çabasıyla hareket ettik. Kalan senemizde de bu fikrimizden, bu tavrımızdan taviz vermeyeceğiz."

Cem Vakfı Başkanı Ali Akyıldız da Türkiye  ve Orta Doğu'nun zor günlerden geçtiğini anlattı.

Terör örgütü IŞİD'in katliamlarını kabul etmenin mümkün olmadığını belirten Akyıldız, "Özellikle Sünni inanışına sahip insanlarımız IŞİD'in gerçek anlamda var olmadığını topluma ve inananlara anlatmaları gerekmektedir. Bu noktada en önemli görev de Diyanet İşleri Başkanlığına, üniversitelerimizin ilahiyat fakültelerine ve bizler gibi sivil toplum örgütlerine düşmektedir" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Evkuran ve Alevi Vakıfları Federasyonu'ndan Doğan Bermek sunum yaptı.

Sunumların ardından Vali Alim Barut, panelistlere plaket verdi.