CÜ'den kısa kısa

CÜ'den kısa kısa
CÜ'den kısa kısa
SİVAS (AA) - Sivas'ta, üçüncüsü düzenlenen Matematik Şenliği başladı. Cumhuriyet Üniversitesinden (CÜ) yapılan yazılı açıklamaya göre, Sivas...

SİVAS (AA) - Sivas'ta, üçüncüsü düzenlenen Matematik Şenliği başladı. 

Cumhuriyet Üniversitesinden (CÜ) yapılan yazılı açıklamaya göre, Sivas Belediyesi, CÜ Eğitim Fakültesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen şenliğin açılışı üniversite yerleşkesinde yapıldı.

Rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık, açılışta, öğrencilere teşekkür ederek, sergiyi gezdi.  

Programa, İl Milli Eğitim Müdürü Zekeriya Çınar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Erkul, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Sarı, dekan yardımcıları, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

- "Medreseler Şehrinde Sivas" konferansı

CÜ'de "Medreseler Şehrinde Sivas" başlıklı konferans düzenlendiği bildirildi. 

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, İlahiyat Fakültesi ve  Anadolu Selçukluları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin katkılarıyla İlahiyat Fakültesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda konuşan Rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık, konferansın Sivas ve üniversite açısından çok önemli olduğunu belirtti.

Merkez Müdürü Prof. Dr. İbrahim Kılıç ise çalışmaları hakkında bilgiler verdi. 

Sakarya Üniversitesi  Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Demir ise Selçuklular döneminde Sivas'ın bilinmeyen yönlerinden bahsederek, o dönemde Sivas'ta büyük bir kültür merkezi, ilim irfan merkezi oluştuğunu ve medreselerin tesis edilmeye başlandığını ifade etti.