Cumhurbaşkanı Vekili Yılmaz:

Cumhurbaşkanı Vekili Yılmaz:
Cumhurbaşkanı Vekili Yılmaz:
- "Kırk yıldır bu coğrafyada terörle savaşımız var ama bu terörle savaşın bu ülkenin vatandaşlarını ayırmaya gücü yetmedi. Allah'a hamdolsun bu milletin feraseti, basireti var" - "İstiklal Marşı'nın ruhuna inanıyoruz. İstiklal Marşı'nda denildiği gibi tek bir ocak kalıncaya kadar bu bayrak dalgalanır. Bu bayrağın dalgalandığı her yer de bizler için vatandır"

SİVAS (AA) - Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, "Kırk yıldır bu coğrafyada terörle savaşımız var ama bu terörle savaşın bu ülkenin vatandaşlarını ayırmaya gücü yetmedi. Allah'a hamdolsun bu milletin feraseti, basireti var" dedi.

Sivas'ın Gürün ilçesinde 15. Gürün Kültür ve Sanat Festivali kapsamında açılan stantları gezen Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, festivallerin gelenek ve görenekleri gelecek nesillere aktardığını belirtti.

Türkiye 'nin zor bir dönemden geçtiğini vurgulayan Yılmaz, "Bu zor dönemden dolayı şehitlerimiz oluyor. Allah onların mekanlarını cennet eylesin. Ateş düştüğü yeri yakıyor, gönül arzu eder ki hiç bir eve ateş düşmesin. Çünkü onlara ne söylersek söyleyelim hiç bir kelime o ateşin acısını hafifletemez" diye konuştu.

Bu coğrafyada bin yıldan beridir yedi düvelle savaş verildiğini ve şehitler olduğunu anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Her karış toprağı şehit kanıyla sulandı desek yeridir. Bu ülke üzerine plan kurmak, hesap yapmak isteyenler var. O hesapları bozmak ve planları boşa çıkarmanın yolu bizim birlik ve beraberliğimizden, 77 milyonun ortak değerinin Türkiye olduğunu göstermekten geçiyor. Bu etkinlikler bizim bir olduğumuzu, kardeş olduğumuzu, 77 milyonun bir arada olduğunu gösteriyor. Biz Gürünlüler, Sivaslılar olarak bu ülkenin birliği ve beraberliği doğrultusunda bir araya geldiğimizi gösteriyoruz. Tek bayrak olacak, bayrağın altında 77 milyon özgürce yaşayacak. Tek devlet olacak, herkes bu devletin vermiş olduğu güvence altında özgürce yaşayacak. İnşallah biz bunu başarır mıyız? Bin yıldan beridir başardık, birlik ve beraberlikle. Bundan sonra da başarır mıyız? Hiç şüpheniz olmasın. Bu ülkenin geleceğinden kaygı duymaya gerek yok. Niçin kaygı duymaya gerek yok? Kırk yıldır bu coğrafyada terörle savaşımız var ama bu terörle savaşın bu ülkenin vatandaşlarını ayırmaya gücü yetmedi. Allah'a hamdolsun bu milletin feraseti, basireti var."

- "Tek bir ocak kalıncaya kadar bu bayrak dalgalanır"

Milletin tanımının artık 'derdi bir olan' olarak yapıldığını vurgulayan Yılmaz,  "Bu coğrafyada yaşayan insanların derdi birdir. İstiyoruz ki evlatlarımıza, bizden sonra gelecek nesillere daha iyi, daha özgür bir Türkiye bırakalım" dedi.

Yılmaz,  şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye Cumhuriyet vatandaşıyım demekten gurur duysun. Bunu sağlar mıyız, başarır mıyız? Türkiye'nin bugünkü durumu geçmişten daha iyi. Çevremizdeki ateş çemberine bakın, o ateş çemberini Türkiye'ye bulaştırmak isteyenler var. Ama Cenab-ı Allah'a hamdolsun birliğimizle, beraberliğimizle bu zor dönemi de geçeriz. Geçer miyiz? Geçeriz." Bunun şartı birlik ve beraberliğimizi bir arada tutmak, kırgınlıkları küskünlükleri geçmişte bırakmaktır. Çünkü geçmişe takılıp kalırsanız ileri gidemezsiniz. Geçmişe bakmayacağız ileri bakacağız. Ama geçmişten de ders alacağız. İşte Türkiye bunu yaparsa inşallah başarır. Bizim Türkiye'nin geleceğinden hiçbir kaygımız yok. Çünkü bu aziz millet güveniyoruz. İstiklal Marşı'nın ruhuna inanıyoruz. İstiklal Marşı'nda denildiği gibi tek bir ocak kalıncaya kadar bu bayrak dalgalanır. Bu bayrağın dalgalandığı her yer de bizler için vatandır."

İsmet Yılmaz, konuşmasını tamamlamasının ardından etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.