DAEŞ'ten kaçan Türkmen aileye "sıcak yuva"

DAEŞ'ten kaçan Türkmen aileye "sıcak yuva"
DAEŞ'ten kaçan Türkmen aileye "sıcak yuva"
- Terör örgütü DAEŞ'in Irak'taki saldırılarından kaçarak Türkiye'ye sığınan 3'ü çocuk 5 kişilik Türkmen aile, Sivas'ta bir grup gönüllünün kiraladığı evde yaşamını sürdürüyor - Nergiz Muhammet: "Orada hiçbir şeyimiz kalmadı, çocuklarımızın istikbali yok. Herkes kaçmaya çalışıyor, iş yok, hayat yok, para yok. Irak'a geri dönmek istemiyoruz"

SİVAS (AA) - SERHAT ZAFER / HALİFE YALÇINKAYA - Terör örgütü DAEŞ'in Irak'taki saldırılarından kaçarak Türkiye 'ye sığınan 3'ü çocuk 5 kişilik Türkmen aile, Sivas'ta bir grup gönüllünün yardımıyla kiralanan evde yaşıyor.

Irak'ta yaşanan çatışmalarda babasını ve çok sayıda akrabasını kaybeden 31 yaşındaki Karzan Fatih Othman, eşi Nergiz Muhammet ve çocukları Esma (1), Yunus (8) ve Yusuf (9) ile Kerkük'ten kaçarak Ankara 'ya, oradan da Sivas'a geldi.

Sivas'ta bir grup gönüllü tarafından Yunus Emre Mahallesi'nde kiralanan ve eşyaları döşenen eve yerleştirilen aile, memleketlerinden uzak, zor şartlarda yaşam savaşlarını sürdürüyor.

Othman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak'ta yaşanan patlama ve çatışmalarda babası ile yeğeninin öldüğünü, erkek kardeşinin ise bacaklarının koptuğunu söyledi. 

Irak'ta hiçbir istikballeri olmadığı için ülkelerini terk etmek zorunda kaldıklarını ve çocuklarının geleceği için Türkiye'ye sığındığını aktaran Othman, terör örgütü DAEŞ'in saldırıları nedeniyle Kerkük'te herkesin korku içinde yaşadığını anlattı.

Türk halkından yardım beklediklerini kaydeden Othman, yaşanan olayların sonu olmadığını düşündükleri için tekrar Irak'a dönmeyi düşünmediklerini dile getirdi.

- "Canımızı kurtarıp Türkiye'ye kaçtık" 

Othman'ın eşi Nergiz Muhammet (28) ise Irak'ta her gün yaşanan patlama ve çatışmalar nedeniyle eşi ile 3 çocuğuyla ülkelerinin terk ederek Ankara'ya geldiklerini belirtti. 

Hayatları tehlikede olduğu için Kerkük'ten kaçarak Türkiye'ye geldiklerini ifade eden Muhammet, "Patlamalarda insanlar ölüyordu. Eşimin alüminyum dükkanı vardı, DAEŞ geldi el koydu, hiçbir şeyimiz kalmadı. Canımızı kurtarıp Türkiye'ye kaçtık" dedi. 

 Kocasının bir arkadaşının Sivaslıların yardımsever insanlar olduğunu belirtmesi üzerine kente geldiklerini anlatan Muhammet, sıcak bir yuvaya kavuşmalarında katkısı olanlara teşekkür etti. 

- "Öz vatanımıza geldik"

Vatanlarını bırakarak Türkiye'ye sığındıklarını belirten Muhammet, "Öz vatanımıza geldik ve yardım bekliyoruz. Orada hiçbir şeyimiz kalmadı, çocuklarımızın istikbali yok. Herkes kaçmaya çalışıyor, yok, hayat yok, para yok. Irak'a geri dönmek istemiyoruz" diye konuştu. 

- En büyük korkuları DAEŞ

Aileye sahip çıkan gönüllülerden öğretim görevlisi Kürşad Özkaynar ise kente gelen Türkmen ailelere yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi.

Özkaynar, Cumhuriyet Üniversitesinden öğretim görevlileri, Türk Ocakları ve Ülkü Ocakları'ndan temsilcilerden oluşan kişilerle kurdukları gönüllü grup sayesinde Sivas'a gelen ve gelecek Türkmen aileler için çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Ailelere ev kiraladıklarını, gıda ve diğer ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirten Özkaynar, gönüllüler olarak dernek kurmanın hazırlığı içerisinde olduklarını kaydetti.

Ülkü Ocakları Sivas Şube Başkanı Turan Gazi Yalçındağ da Türkmenlere ellerinden geldiği kadar yardımda bulunduklarını söyledi.

Ülkü Ocakları Genel Merkezi'nce geçen yıl kampanya başlatıldığını anımsatan Yalçındağ, Sivas'ta da gönüllü bir grubun yardım kampanyalarına destek olduğunu belirtti. 

Sivas'ta kendilerinin ulaştığı 4 Türkmen aile bulunduğunu ve imkanlar ölçüsünde yardım yaptıklarını dile getiren Yalçındağ, "Soydaşlarımıza bütün Sivas halkının sahip çıkması gerekiyor. Herkes elinden geldiği kadar bu ailelerimize yardım etmek zorunda" diye konuştu.