"Doğal akvaryum"da dalış keyfi

"Doğal akvaryum"da dalış keyfi
"Doğal akvaryum"da dalış keyfi
- Gürün ilçesinde berrak suyu ve turkuaz mavisi görünümüyle adete doğal akvaryumu andıran Gökpınar Gölü'ne dalgıçların ilgisi artıyor - İstanbul Diving Team Kulübü Başkanı ve su altı fotoğrafçısı Akkaya: - "Kum yapısının silisyumlu olması su ile kaynaması buraya müthiş bir berraklık katıyor. Türkiye'de Salda Gölü'nden sonra burası da en berrak göller arasında yer alıyor"

SİVAS (AA) - CÜNEYT ÇELİK - Sivas'ın Gürün ilçesinde berrak suyu ve turkuaz mavisi görünümüyle adeta "doğal akvaryum"u andıran Gökpınar Gölü'nde bir grup dalgıç, tüplü dalış yaptı.

Sivas Alpin Doğa Spor Kulübü organizasyonuyla Gökpınar'da düzenlenen etkinliğe, biri kadın 11 dalgıç katıldı.

İstanbul , Edirne ve Sivas'ta doğa ve dalış sporlarıyla ilgili faaliyet gösteren üç kulübün üyeleri, heyecan verici anları ve doğal akvaryumu andıran gölü su altı kamerasıyla kaydetti.

Sivas Alpin Doğa Spor Kulübü Asbaşkanı Hakan Uludağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sivas'ta 1994 yılından bu yana dalış yaptıklarını söyledi.

Sivas'ta dalışa uygun güzel göllerin olduğunu ifade eden Uludağ, "Sivas'ta deniz yok ama o kadar çok güzel göllerimiz var ki dalışa uygun, görsel anlamda harika göller. Gökpınar Gölü de bu güzel göllerden bir tanesi. Doğa harikası Gökpınar, pırıl pırıl bir suyu var. Dalış için harika bir nokta" diye konuştu.

Uludağ, Sivas'ta birçok göle dalış planladıklarını belirterek, "Kış mevsiminden dolayı buz altı dalışları yaptık ve il dışından dalış için misafirler çağırdık. Edirne ve İstanbul'dan 10 kişilik bir ekip geldi. Dalış yapmak isteyen herkesi Sivas'a bekliyoruz" ifadesini kullandı.

 

 - Gökpınar en berrak göller arasında yer alıyor

İstanbul Diving Team Kulübü Başkanı, su altı fotoğraf sanatçısı Mahmut Akkaya da İstanbul'dan dalış için Sivas'a geldiklerini belirterek, "Bu muhteşem doğa manzarasını görme fırsatı yakaladık" dedi.

Dalış hakkında bilgi veren Akkaya şunları kaydetti:

"Suyun sıcaklığı 6 dereceydi, soğuk bir su ama ortam ve adrenalin o soğukluğu hissettirmiyor. Suyun içerisinde ender görülen kırmızı yanaklı alabalıklar var. Bitki örtüsü müthiş ama biraz kirlenme var. Çok ciddi bir yosun birikimi mevcut. Onun dışında kum yapısının silisyumlu olması su ile kaynaması buraya müthiş bir berraklık katıyor. Türkiye 'de Salda Gölü'nden sonra burası da en berrak göller arasında yer alıyor. Benim Gökpınar Gölü'ne 4. dalışım oldu." 

Edirne Mavi Ege Kulübü Başkanı Serdar Savaşal ise Gökpınar Gölü'ne ilk defa dalış yaptıklarını belirterek, "Suyun altında bu bölgede ummadığım alabalık ve su kaynağını görme şansını bulduk. Gölün dibinde su berraklığı çok güzel ve canlı yaşamı mükemmel. Dalgıç arkadaşlara gelip görmelerini tavsiye ederim" açıklamasında bulundu.

Savaşal, daha önce Van ve Tödürge göllerine dalış yaptıklarını anımsatarak, berraklık ve canlılık açısından en güzelinin Gökpınar olduğunu söyledi.

Dalış yapmak için yaklaşık 1000 kilometrenin üzerinde yol yaptıklarını vurgulayan Savaşal, "Bu kadar yolu gelmeme değdi. Yöre halkının bu imkanı değerlendirmesini tavsiye ediyorum. Herkes bu canlılığı yaşasın, suyun altıyla tanışsın" dedi.