Doğubayazıt'ta 3 askerin şehit olması

Doğubayazıt'ta 3 askerin şehit olması
Doğubayazıt'ta 3 askerin şehit olması
- Milli Savunma Bakanı Yılmaz: "İdari tahkikat neticelendirilince kamuoyuna çok daha detaylı bilgi sunulacaktır" - "İlk bilgilere göre, uzman çavuş Uğur Gülmez ile çavuş Ahmet Berk Girgin arasında bir tartışma yaşandı. Bu tartışma kesinlikle ideolojik değil"

SİVAS (AA) - Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde cinnet getiren bir askerin 3 askeri şehit etmesine ilişkin, olay hakkında 9. Kolordu Savcısı'nın görevlendirildiğini,  jandarma  olay yeri inceleme ekibinin adli ve idari tahkikata başladığını belirterek, "İdari tahkikat neticelendirilince kamuoyuna çok daha detaylı bilgi sunulacaktır" dedi.

Bakan Yılmaz, Cumhuriyet Üniversitesi'nde, gazetecilerin Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde cinnet getiren bir askerin piyade tüfeğiyle 3 askeri şehit etmesiyle ilgili soruları üzerine, şu bilgileri verdi:

"Doğubayazıt'ta konuşlu 5. Hudut Alayı'nın 4. Hudut  Bölüğü Fehmi Altınordu Hudut Karakolu bölgesinde meydana gelen olayla ilgili alınan bilgilere göre, olaya karışan 4 personel de hudutta gözetleme için kullanılan 3 katlı beton gözetleme kulesinde görevli. Bunlardan saldırıyı yapan piyade çavuş Ahmet Berk Girgin, bekar Antalya nüfusuna kayıtlı. Vefat eden piyade uzman çavuş Uğur Gülmez, bekar, Erzurumlu; Piyade onbaşı Muhammet Can, bekar, Kırşehirli; Piyade Akın Buluş, bekar Edirneli."

Söz konusu beton kulenin en üst katının gözetleme için kullanıldığını dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti:

"İkinci kat dinlenme için kullanılmakta. Olay esnasında anılan personel dinlenme bölümünde bulunmaktaydı. İlk bilgilere göre, uzman çavuş Uğur Gülmez ile çavuş Ahmet Berk Girgin arasında bir tartışma yaşandı. Bu tartışma kesinlikle ideolojik değil. Bunun üzerine uzman çavuş Gülmez tarafından çavuş Girgin'e ikazda bulunuldu. Bu ikaz üzerine müdahaleye içerlenen çavuş Ahmet Berk Girgin, Uğur Gülmez'i hedef alarak kendisine ait silahıyla seri konumda ateş açtı ancak dar alanda diğer iki personelin de isabet alarak vefat ettikleri öğrenilmiştir. Saldırıyı yapan Ahmet Berk Girgin bölgede diğer personel tarafından yakalanarak etkisiz hale getirilmiştir. Olay hakkında 9. Kolordu Savcısı görevlendirilmiş, jandarma olay yeri inceleme timiyle adli ve idari tahkikat başlatılmıştır. Sonuçta insan. İnsanın olduğu her yerde beklenmedik veya makul olmayan hareketler de beklenir. Bize düşen bunları minimuma indirmek. Tepkiyi de makul seviyede tutmak. Karşı tepkiyi de makul seviyede tutmak. Bunun için de daha çok eğitim lazım. Çünkü en büyük düşmanımız cehalet."

Yılmaz, eğitim seviyesinin artmasını istediklerini bunun için her ile üniversite yapıldığını hatta bazı illere iki-üç üniversite yapıldığını anlattı.

Bu tür olayları ortadan kaldırmanın, azaltmanın yolunun cehaleti ortadan kaldırmak ve eğitimi artırmaktan geçtiğini vurgulayan Yılmaz, "Hayatlarını kaybeden Mehmetçiklere Allah'tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum. İdari tahkikat neticelendirilince kamuoyuna çok daha detaylı bilgi sunulacaktır" diye konuştu.