Dünya Emzirme Haftası

Dünya Emzirme Haftası
Dünya Emzirme Haftası
SİVAS (AA) - Sivas Halk Sağlığı Müdürü Levent Sağlam, emzirmeye doğumdan sonra ilk yarım saat içinde başlanması ve ilk altı ay sadece anne sütü...

SİVAS (AA) - Sivas Halk Sağlığı Müdürü Levent Sağlam, emzirmeye doğumdan sonra ilk yarım saat içinde başlanması ve ilk altı ay sadece anne sütü verilmesi gerektiğini bildirdi.

Sağlam, Dünya  Emzirme Haftası, dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, geleceğin teminatı bebekleri anne sütüyle beslemenin önemli olduğunu belirtti.

Bebek için en iyi besinin anne sütü olduğunu vurgulayan Sağlam, "İnek sütü, piyasadaki hazır mamalar, evde pirinç unu ile yapılan mamalar hiçbir zaman anne sütünün yerini tutamaz. Anne sütü öncelikle temiz bir besindir. Hazırlama, ısıtma gibi zorlukları olmadığından, kolayca verilebilir. Unutulmamalıdır ki anne sütü ile beslenme , anne- çocuk ilişkisini kuvvetlendirerek, çocuğun duygusal doyumunu sağlar" ifadelerini kullandı.

Sağlam, anne sütünün bebek için ideal bir besin olmasının yanı sıra, bebeği çeşitli hastalıklardan koruması nedeniyle de diğer besinlerle kıyaslanamayacak değerde bir besin olduğunu ifade etti.

Doğumun hemen ardından bebeğin emzirilmeye başlanması anne sütü yapımını harekete geçirdiğini belirten Sağlam, şunları kaydetti:

"Emzirmeye, doğumdan sonraki ilk yarım saatte başlanmalı, daha sonraya bırakılmamalıdır. Anne, bebeğini emzirdiği dönemde kendi beslenmesine de özen göstermelidir. Emziren anne, günde en az iki bardak süt içmeli veya süt yerine yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerini yemelidir. Protein ihtiyacını karşılamak için kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller, et, tavuk, balık gibi yiyeceklerden her öğünde yemelidir. Emziren anne bol bol sebze ve meyve yemelidir. Emziren annenin ruhsal yönden de desteklenmesi, huzurlu ve mutlu olması da çok önemlidir."


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Protein

  ,

  Çocuk

  ,

  Beslenme

  ,

  zaman