Dünya Engelliler Günü

Dünya Engelliler Günü
Dünya Engelliler Günü
- Sivas'ta engellilerin oluşturduğu sema ve mehtaran ekipleri gösteri sundu

SİVAS (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.  

Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'ndeki etkinlikte, Vali Alim Barut, Belediye Başkanı Sami Aydın ve diğer protokol üyeleri, engellilerin düzenlediği el işi sergisini gezdi. 

Barut, buruda yaptığı konuşmada, engelliliğin doğuştan veya sonradan gelen bir durum olduğunu söyledi.

Her bireyin engelli adayı olduğunu belirten Barut, "Sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak ülkemizde tüm bireylere eşit şekilde hizmetler sunulması ve engelli vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntılara çözüm bulunması demokratik devlet anlayışının bir gereğidir" dedi.

Engellilerin başkalarına bağlı olmadan hayatlarını sürdürmeleri, çalışma imkanlarına kavuşturulmaları ve sorunlarının çözümü konusunda çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden Barut, şunları kaydetti:

"Engellilerimizin hiçbir imkandan yoksun kalmamasına özen gösterilmeli, onlara sevgiyle kucak açılmalı, sorunlarına duyarlılıkla yaklaşılmalı, bu amaçla gerçekleştirilecek çalışmalar engellilerimizin hayata daha sıkı bağlanmalarını sağlayacaktır. Engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması konusunda gerek Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz ve gerekse tüm kurum ve kuruluşlarımız her zaman yanımızdadırlar. Unutulmamalıdır ki her insan bir özürlü adayıdır. Onları anlamak, onlarla bütünleşmek, toplum kurallarının bir gereğidir."

Belediye Başkanı Sami Aydın ise engelli doğmanın veya sonradan engelli olmanın insanların kendi elinde olmadığını belirterek, Sivas Belediyesi olarak engellilerin yaşam standartlarını yükseltmek adına çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Aydın, "Engellilerimizin yaşamlarını mutlu bir şekilde sürdürmeleri adına proje üretiyoruz, üretmeye devam ediyoruz. Engelliler Kültür Merkezinde her engelli kardeşimiz için değişik alanlarda kurslarımız ve etkinliklerimiz devam ediyor" dedi. 

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Aykut da müdürlüğün engellilere yönelik faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Aykut, kentte 14 özel rehabilitasyon merkezinde bin 156 öğrenciye, 6 özel okulda ise 355 öğrenciye hizmet sunulduğunu söyledi. 

Engelliler adına konuşan Hayri Yılmaz ise son zamanlarda çıkarılan yasalar ve düzenlemeler ile engellilerin yaşam kalitelerinin eskiye nazaran büyük ölçüde arttığını dile getirdi. 

Eğitimci yazar Mustafa Sevinç'in "Hayatı Paylaşmak İçin Hiçbir Engel Yoktur" konulu konferansının ardından, engellilerin oluşturduğu sema ve mehteran ekipleri gösteri sundu. 

Programda, çeşitli spor müsabakalarında dereceye giren engelli sporculara Barut ve diğer protokol üyelerince hediye verildi.