Dünya Engelliler Günü

Dünya Engelliler Günü
Dünya Engelliler Günü
- Suşehri Kaymakamı Perçi ve Belediye Başkanı Yüksel, engelli öğrencileri okullarında ziyaret etti

SİVAS (AA) - Suşehri Kaymakamı Kadir Perçi ile Belediye Başkanı Fazlı Yüksel, Kemalpaşa İlkokulu ve Cumhuriyet Ortaokulu'nda engelli öğrenciler için oluşturulan özel sınıflarla ilçedeki Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezini ziyaret etti.

Perçi ve Yüksel, Dünya  Engelliler Günü dolayısıyla her 3 okulda da öğrencilerle bir araya gelerek pasta kesti. 

Burada konuşan Perçi, 1992'de Birleşmiş Milletler'in aldığı kararla, 3 Aralık'ın "Dünya Engelliler Günü" olarak ilan edildiğini anımsattı. Bu günün temel amacının insanlara engellilerle ilgili toplumsal farkındalık kazandırmak olduğunu vurgulayan Perçi, "Devletimizin evrensel ölçülerde engellileri sahiplenme gayret ve çabası, toplumsal bilinçlenme ve kamuoyu desteği anlamlı ve önemli bir seviyeye ulaşmıştır. Burada hedeflenen engellilerin ayrımcılığa maruz kalmadan fırsat eşitliğinden yararlanan, haklarını kullanabilen kişiler haline getirmek" diye konuştu.

Engelliliğin sadece engelli vatandaşlar ve ailelerini değil tüm toplumu ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konu olduğunu vurgulayan Perçi, sosyal hukuk devleti anlayışıyla engellilerin sorunlarını dikkate alarak, gerekli ve çağdaş hizmet modellerinin geliştirilmesi ve engellilerin tüketen değil, üreten ve bağımsız yaşayabilen insanlar haline getirilmesi gerektiğini belirtti. Perçi, Türkiye 'de bu anlamda ciddi çalışmalar yapıldığını söyledi.

Ziyaretlerin sonunda Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde, engelli annelerine çocuklarının eğitiminde gösterdikleri özveri ve desteklerinden dolayı Perçi tarafından teşekkür belgesi verildi. Perçi ve Yüksel öğrencilere çeşitli hediyeler takdim etti.