Dünya Engelliler Günü

Dünya Engelliler Günü
Dünya Engelliler Günü
- Sivas Ticaret Borsası Başkanı Hastaoğlu, mesaj yayımladı

SİVAS (AA) - Sivas Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Hastaoğlu, mesajında, çağdaş bir toplum olmanın gereğinin hiçbir ayrım yapmadan toplumun bütün bireylerine eşit fırsatlar sunmak ve yaşamlarını kolaylaştırıcı düzenlemeler yapmak olduğunu belirtti.

Engelli bireylere ayrım yapmaksızın bütün imkanların sunulması gerektiğini aktaran Hastaoğlu, "Bir toplumun gelişmişlik düzeyi engellilere sunulan imkan ve hizmetlerle doğru orantılıdır. Bir ülkede demokrasinin, insan haklarına saygı ve hoşgörünün ne oranda var olduğu, o toplumun engellilere yaklaşımıyla ölçülür. Ülke nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturan engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek, bu yönde sağlıklı çalışmalar yaparak ve kalıcı çözümler üreterek bu konuya katkı sunmak, toplum olarak hepimizin sorumluluğudur" ifadesini kullandı.

Hastaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Toplumsal hayat içerisinde, engellilerin hayatın her alanında kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürebilmeleri ise temel bir insan hakkıdır. İnsanların engelli olmaları çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sonuç olup, engelli vatandaşlarımızın hayatlarını normal bir şekilde sürdürmeleri, ancak toplumsal duyarlığın oluşturulmasıyla mümkündür. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kutluyor, tüm engelli vatandaşlarımıza ve onların fedakar ailelerine sevgi ve saygılarımı sunuyorum."