Dünya Sağlık Günü

Dünya Sağlık Günü
Dünya Sağlık Günü
- Sivas Halk Sağlığı Müdürü Sağlam mesaj yayımladı

SİVAS (AA) - Sivas Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Levent Sağlam, Dünya Sağlık Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Sağlam, mesajında, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 7 Nisan'ın, 1948'de Dünya Sağlık Günü olarak kabul edildiğini belirtti.

Bu yılki Dünya Sağlık Günü'nün temasının "Tarladan Tabağa Gıda Güvenilirliği" olarak belirlendiğini hatırlatan Sağlam, toplumda gıda güvenilirliği konusunda farkındalık oluşturulmasının hedeflendiğini vurguladı.

Gıdanın, insanların en temel ve vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri olduğuna dikkati çeken Sağlam, "Herkes sürdürülebilir, güvenilir, uygun fiyatta, kaliteli, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını geliştirecek gıdaları satın alma ve tüketme hakkına sahiptir. Bu en temel hak, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'yle de güvence altına alınmıştır" ifadelerini kullandı.

Gıda güvenliğinin önemine vurgu yapan Sağlam, şöyle devam etti:

"Ülkeler için gıdaya erişimde toplum sağlığının korunması esas olmalıdır. Bu nedenle  'Gıda Güvenliği ve Gıda Güvenilirliği' son yıllarda halk sağlığı açısından önemi giderek artan konulardan biri olmuştur. Gıda güvenilirliği, gıda ürünlerinin tarladan tabağa kadar, üretimin her aşamasında gerekli kontrolleri yapılmış, sağlıklı ve güvenilir biçimde elde edilme süreci olarak tanımlanmaktadır. Bir başka deyişle gıdalarda olabilecek fiziksel, kimyasal , biyolojik ve diğer her türlü zararın bertaraf edilmesi için alınan önlemler bütünüdür. Sağlıklı toplumlar için öncelikle toplumun en küçük yapı taşı olan bireyin sağlıklı olması gerekir. Bireysel olarak sağlığımız korumak için dikkat etmemiz gereken şeyleri bilmemiz ve uygulamamız önemlidir. Bu vesileyle herkese sağlıklı günler diliyorum."