"Eğitimde Cinsiyet Ayrımcılığı Projesi"

"Eğitimde Cinsiyet Ayrımcılığı Projesi"
"Eğitimde Cinsiyet Ayrımcılığı Projesi"
- Şarkışla Fen Lisesi'nin, "Avrupa Birliği Erasmus ve Stratejik Okul Ortaklıkları Projesi"ne sunduğu "Eğitimde Cinsiyet Ayrımcılığı" projesi kabul edildi

SİVAS (AA) - Şarkışla, Fen Lisesi'nin, " Avrupa Birliği Erasmus ve Stratejik Okul Ortaklıkları Projesi"ne sunduğu "Gender Discrimination in Education (Eğitimde Cinsiyet Ayrımcılığı)" adlı proje kabul edildi.

Şarkışla Fen Lisesi İngilizce öğretmeni Hatice Öncül Dönmez , AA muhabirine yaptığı açıklamada, eğitimde cinsiyet ayrımını Avrupa çapında duyurmak ve bu konuda farkındalık oluşturmak için projeyi hazırladıklarını söyledi.

Dönmez, eğitimde kız çocuklarının maruz kaldığı ayrımcılığın sadece Türkiye 'de olmadığını ve Avrupa'nın farklı yerlerinde de bu sorunlarla karşılaşıldığını belirtti. Amaçlarının bu konuya sanatsal etkinlikler, sosyal faaliyetler ve panellerle bir farkındalık getirmek olduğunu dile getiren Dönmez, "Proje 2015-17 yılları arasında gerçekleşecek. Bu süre boyunca Çek Cumhuriyeti, İspanya, İtalya ve Romanya'ya öğrenci ve öğretmen hareketlilikleri yapılacak. Ayrıca bu ülkelerden de Şarkışla'ya misafir öğrenci ve öğretmen grupları gelecek" diye konuştu.

Eğitimin önemine de değinen Dönmez, şunları kaydetti:

"Günümüzde kız çocukları ve kadınlar, eğitim fırsatlarından erkeklere oranla daha az yararlanmakta, toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizlikler devam etmektedir. Kadınların ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal yaşamdaki konumlarını güçlendirmek, hak, fırsat ve imkanlardan eşit biçimde yararlanmalarını sağlamakla mümkün olacaktır. Kadınların eğitime olan erişimlerinin iyileştirilmesi, sadece kadınların kişisel gelişimine ve refahına katkı sağlamakla kalmayıp ülkenin ekonomik potansiyelini de artıracaktır. Kız çocukların ve kadınların eğitim ve öğrenimlerine yatırım yapmanın yüksek sosyal ve ekonomik kazancı yanı sıra, sürdürülebilir kalkınmayı ve ekonomik büyümeyi başarmanın en iyi araçlarından biri olduğu da kanıtlanmıştır. Bu çalışmada, eğitimde toplumsal cinsiyet eşitsizliği sorunu Türkiye'de kız çocukları ve kadınların durumu vurgulanarak tartışılmaktadır."

Okul Müdürü Şahin Karaca da okulun başarısında katkısı olan öğretmen ve öğrencilerine teşekkür etti.