"Engelsiz" atletin hedefi olimpiyat kürsüsü

"Engelsiz" atletin hedefi olimpiyat kürsüsü
"Engelsiz" atletin hedefi olimpiyat kürsüsü
- Rio Paralimpik Oyunları Kota Yarışmaları'nda bin 500, 800 ve 5 bin metrelerde Türkiye rekorları kırarak altın madalya kazanan görme engelli atlet Oğuz Akbulut, Rio'da olimpiyat kürsüsüne çıkmayı hedefliyor - Milli atlet Akbulut: "Dünya şampiyonasında rakiplerimi gördüm. Olimpiyatlarda madalya almak gibi bir şansım var, madalya hedefiyle çalışmalarıma devam ediyorum. Olimpiyatlardaki en büyük hedefim altın madalyayı almak"

SİVAS (AA) - SERHAT ZAFER - Uluslararası Paralimpik Komitesi'nin (IPC) Rio Paralimpik Oyunları Kota Yarışmaları'nda 800, bin 500 ve 5 bin metrelerde Türkiye rekorları kıran 23 yaşındaki milli atlet Oğuz Akbulut, 2016 yılında Rio'da yapılacak paralimpik oyunlarda altın madalya kazanmayı hedefliyor.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Antrenörlük Bölümü 3. sınıf öğrencisi ve Sivas Görme Engelliler Spor Kulübü'nün lisanslı atleti Oğuz Akbulut, şampiyonaya CÜ spor tesislerinde hazırlanıyor. 

Oğuz Akbulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2016 Rio Paralimpik Oyunları için gerçekleştirilen kota yarışmalarını geçtiğini ifade ederek, "Ondan önce Avrupa Şampiyonası var ama en büyük hedefim olimpiyatlar" dedi. 

 

- Hedefi altın madalya

B2 ve B3 (kısmen görmeyen) düzeyinde spor yapan ve her sporcunun olimpiyatlara katılma gibi bir hayali olduğunu aktaran Akbulut, şunları kaydetti:

"İnşallah, burada güzel bir derece yapmayı düşünüyorum. Dünya şampiyonasında rakiplerimi gördüm. Olimpiyatlarda madalya almak gibi bir şansım var, madalya hedefiyle çalışmalarıma devam ediyorum. Olimpiyatlardaki en büyük hedefim altın madalyayı almak, İstiklal Marşımızı okutturmak ve bayrağımızı dalgalandırmaktır. Tüm sporcuların hayali olan olimpiyatlara ilk kez gideceğim için bir heyecan var. Kendi gücümü ve dünya şampiyonasındaki dereceleri biliyorum. En büyük heyecanı olimpiyatlarda derece alarak yaşamak istiyorum. Rakiplerimin fazla bir üstünlüğü yok, çalışırsam aradaki farkı kapatacağımı düşünüyorum. Madalyaya kendimi çok yakın hissediyorum. Asıl olan inanmak ve bende madalya alacağıma inanıyorum."

 

- Antrenör Yamen'in görüşleri

CÜ BESYO Öğretim Görevlisi Ertürk Yamen ise yaklaşık 3 yıldır antrenörlüğünü yaptığı Oğuz Akbulut'un iyi ve disiplinli bir atlet olduğunu belirtti.

Akbulut için, 2015 yılının çok verimli geçtiğini söyleyen Yamen, sporcusunun Tunus'ta düzenlenen Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) Atletizm Grand Prix'sinde bin 500 metrede birinci olduğunu ifade etti. 

Oğuz Akbulut'un Güney Kore Dünya Oyunları'nda da bin 500 metre ve 5 bin metrede birinci olduğunu anımsatan Yamen, İtalya'da haziran ayında yapılan 2015 Rio Paralimpik Oyunları Kota Yarışması'nda bin 500 metre, 800 metre ve 5 bin metrede üç altın madalya kazandığını hatırlattı. 

Yamen, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Aslında dünya şampiyonası, olimpiyatların bir provası şeklinde geçti. Dünya şampiyonasında koşan atletlerin hemen hemen hepsi Rio'ya gelecek. Oğuz, dünya şampiyonasında madalyayı taktiksel hatadan kaybetti. Yarışta iyi bir yer tutabilseydi dünya şampiyonasından madalya almış olarak ülkemize dönecekti. Sonuçta dünya dördüncüsü oldu ancak koştuğu derece dünya standartlarında. Bu derecede bize olimpiyatlarda madalya için büyük bir umut verdi. Olimpiyat kürsüsüne mutlaka çıkacağımızı düşünüyorum. Büyük ihtimal bir madalya alacağız. Bunun rengi altın, gümüş veya bronz olabilir."

Oğuz'un, kamp dönemlerinde sabah ve akşam olmak üzere çift, diğer dönemlerde ise tek antrenman yaptığını söyleyen Yamen, sporcusunun haftanın 7 günü yoğun bir antrenman temposu uyguladığını belirtti. 

Yamen, kendilerine destek veren Görme Engelliler Spor Federasyonu, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Erkul,  BESYO Müdürü Doç. Dr. Murat Kangalgil ve kulüp başkanı Safa Özbül'e teşekkür etti.