Et ve Süt Kurumu yetkilileri, Et Entegre Tesisi'ni inceledi

Et ve Süt Kurumu yetkilileri, Et Entegre Tesisi'ni inceledi
Et ve Süt Kurumu yetkilileri, Et Entegre Tesisi'ni inceledi
SİVAS (AA) - Et ve Süt Kurumundan gelen heyetin Sivas'taki Et Entegre Tesisi'nde incelemede bulunduğu bildirildi. Sivas İl Özel İdaresinden yapılan...

SİVAS (AA) - Et ve Süt Kurumundan gelen heyetin Sivas'taki Et Entegre Tesisi'nde incelemede bulunduğu bildirildi. 

Sivas İl Özel İdaresinden yapılan yazılı açıklamaya göre, idarece finansmanı sağlanarak, kentte tarım ve hayvancılığın gelişmesi, kırsalda göçün önlenmesi ve istihdama katkı sağlanması amacıyla Ulaş ilçesi Kovalı mevkisine yapılan Et Entegre Tesisi inşaatında sona gelindiği bildirildi. 

Tesisi inceleyen Et ve Süt Kurumu Teknik İşler Dairesi Başkanlığı Yapı Kontrol Şube Müdürü Mehmet Sağlam ve beraberindeki heyete İl Özel İdaresi Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürü Göksel Yerlikaya eşlik etti.

Et Entegre Tesisinin hizmete girmesi için son rötuşların yapıldığını belirten Yerlikaya, "Devir işlemleri için tesiste incelemelerde bulunduk. TBMM Başkanımız Sayın İsmet Yılmaz'ın yakından takip ettiği, Et ve Süt Kurumuna devir edeceğimiz tesiste tespitler yapılıp ayrıntılı raporlar hazırlanacak. Bu rapor doğrultusunda da devir işlemleri hızla gerçekleştirilecek. Tesise bugüne kadar 20 milyon TL civarında bir harcama yapıldı. Faaliyete geçmesi ile Sivasımıza büyük katkıları olacak" ifadelerini kullandı. 

Sağlam ve beraberindeki heyetin de tesiste durum tespiti yapmak üzere görevlendirildiklerini anlatan Yerlikaya, "Et Entegre Tesisi'nde inşaat, makine, elektrik aksamıyla ilgili incelemelerde bulundular. Ankara 'ya gidince Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğüne bu konu ile ilgili görüşlerini bir rapor halinde sunacaklar" açıklamasında bulundu. 

Sivaslı çiftçilerin hayvanlarını uzak illere kesime götürmemesi, hayvancılığı bırakıp kente göç etmemesi, kırsalın gelişip güçlenerek cazip hale gelmesi, çiftçilerimize düzenli bir pazar oluşması ve istihdama katkı sağlanması amacıyla yapımı gerçekleştirilen Et Entegre Tesisi'nin, 170 bin metrekare alanda günlük 350 büyükbaş, 500 adet küçükbaş hayvan kesiminin yapılabileceği şekilde inşa edildiği ifade edildi.