Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi

Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi
Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi
SİVAS (AA) - Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen "Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi" kapsamında Sivas'taki 3 okula, 50 bisikletin dağıtımı...

SİVAS (AA) - Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen "Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi" kapsamında Sivas'taki 3 okula, 50 bisikletin dağıtımı yapıldı.

Fidan Yazıcıoğlu Hanımlar Kültür Merkezi'nde düzenlenen bisiklet dağıtım törenine, Sivas Belediye Başkan Yardımcı Ahmet Özaydın, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Levent Sağlam, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, öğrenciler ve öğretmenler katıldı. 

Törende konuşan İl Halk Sağlığı Müdürü Sağlam, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü arasında okullarda fiziksel aktivitenin artırılması işbirliği protokolü kapsamında 50 bisiklet dağıttıklarını söyledi.

Sağlam, çağın hastalığı olarak görülen obeziteye karşı fiziksel hareketliliğin amaçlandığını ve okullarda sağlık için spor yapma kültürünü oluşturmayı hedeflediklerini ifade ederek, "Sağlık Bakanlığı bu kapsamda uyguladığı 'Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Projesi' çerçevesinde ortaokul düzeyindeki öğrencileri spora özendirmeye çalışmaktadır. Türkiye 'nin geleceğine sağlıklı nesiller yetiştirmek amacındayız. O nedenle şimdiden sağlık için spor alışkanlığı edinmek gerekir" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Altınsoy da iletişim araçları ve imkanlar gelişince günlük yaşamda hareketliliğin azaldığını belirterek, "İnsanlar yemeye para harcadığı kadar kilo vermeye de para harcamaya başladı. Bu açıdan Gençlik ve Spor Bakanlığımız çeşitli faaliyetler düzenliyor ve bunlardan birisi olarak da okullarımıza bisiklet dağıtıyoruz. Çocuklarımız bisiklete ve spora alışsın. Bisikletle yaşamı anadolu şehirlerinde özendirmeyi amaçlıyoruz" şeklinde konuştu.  

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından 4 Eylül Ortaokulu, Vali Aydın Güçlü Ortaokulu ve Yavuz Selim Ortaokulu'nda eğitim gören 50 öğrenciye bisiklet verildi.