Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç:

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç:
Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç:
- "Gençlerimizin eline silahı, molotofu, taşı, sopayı verenler kusura bakmasınlar, bu ülkenin geleceğiyle ilgili hayırlı rüya görmüyorlar" - "Hacettepe Üniversitesi kampüsü içerisindeki Doping Araştırma Merkezimiz artık uluslararası alanda doping araştırması, taraması yapabilecek merkezlerden birisi oldu"

SİVAS (AA) - Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Gençlerimizin eline silahı, molotofu, taşı, sopayı verenler kusura bakmasınlar, bu ülkenin geleceğiyle ilgili hayırlı rüya görmüyorlar" dedi.

Kılıç, AK Parti İl Başkanlığı tarafından Sivas Öğretmenevi'nde düzenlenen toplantıda, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. 

AK Parti iktidarı döneminde çok önemli işler yapıldığını belirten Kılıç, Türkiye'nin eskiden ne durumda olduğunun hatırlanmasının, nereden nereye gelindiğini bilmek açısından önem taşıdığını söyledi.

 Kamu düzeninin bozulmasıyla alakalı hiçbir şeye müsamaha gösterilmeyeceğini dile getiren Kılıç, bununla ilgili yasayı Meclis'ten geçirdiklerini anımsatarak şunları kaydetti:

"Ben şunu algılayamıyorum. Bir gencin eline molotof kokteyli alıp, bunu bırakın polise, herhangi bir insana, bir binaya attığı zaman bunun karşılığı nedir? Bu gösteri değildir, demokratik hak değildir, kendini ifade etme özgürlüğü değildir. Bu düpedüz vandallıktır, terördür. Bunun başka bir açıklaması yok. Dünyanın hiçbir yerinde buna müsaade edilmez kusura bakmasınlar. Dolayısıyla biz gençlerimizin elinde bilgisayar, kitap , kalem görmek istiyoruz. Birbirleriyle oturup istişare yapmalarını istiyoruz. Aynı fikirde olmayacaklar tabii ki. Çok farklı fikirler olacak ama o farklı fikirleri oturup birbirleriyle müzakere etmesi lazım. Siz burada sivil toplumun temsilcilerisiniz. Sizin fikir ayrılıklarınız olmuyor mu? Oluyor. Ne yapıyorsunuz? Oturuyorsunuz bir masaya müzakere ediyorsunuz, orta yolda buluşuyorsunuz. Biz bunu istiyoruz. Biz bundan farklı bir şey istemiyoruz. Gençlerimizin eline silahı, molotofu, taşı, sopayı verenler kusura bakmasınlar, bu ülkenin geleceğiyle ilgili hayırlı rüya görmüyorlar. Onlar hiç kusura bakmasın, bize gelip ders vermeye kalkmasın."

Ülkenin gençliğine her türlü imkanı sunmak için çabaladıklarını vurgulayan Kılıç, gençlik merkezlerinde müzik aleti, dil öğrenimi, geleneksel ve modern sanatlar, unutulmaya yüz tutmuş el becerileri ve spor alanlarında kurslar verdiklerini belirtti.

Bakan Kılıç, şimdiden 2024 olimpiyatlarıyla ilgili planlarını ortaya koyup çalışmaya başladıklarını aktararak, "Bunların planlaması içerisindeyiz. Biz 2023, 2053 ve 2071'i düşünüyoruz. Öyle 4 yıllık değil" dedi.

- Türkiye'nin yeniden WADA akreditasyonu alması

Sivas'tan bir müjde paylaşmak istediğini dile getiren Kılıç, Hacettepe Üniversitesi'nde, daha önce kapatılan Dopingle Mücadele Merkezi'nin bugün itibarıyla Dünya Dopingle Mücadele Ajansı'ndan (WADA) tekrar sertifikasını aldığını söyledi.

Hacettepe Üniversitesi kampüsü içerisindeki Doping Araştırma Merkezi'nin artık resmen WADA tarafından sertifikalandırıldığını vurgulayan Kılıç, "Dolayısıyla artık uluslararası alanda doping araştırması, taraması yapabilecek merkezlerden birisi oldu. Bundan dolayı da ayrıca mutluyuz. Çünkü bu bizim geleceğimizle alakalı önemli bir mücadele içerisindeki önemli dönüm noktasıdır" diye konuştu.