Görme engelli Şerife'ye annesi ve kuzeni "ışık" oldu

Görme engelli Şerife'ye annesi ve kuzeni "ışık" oldu
Görme engelli Şerife'ye annesi ve kuzeni "ışık" oldu
- Sivas'ta, beynindeki tümör nedeniyle 2,5 yaşında görme yetisini kaybeden 15 yaşındaki Şerife Çakmak, ilkokul mezunu annesi ile kuzeninin evde verdiği derslerle, lise eğitimini dışarıdan tamamlamaya çalışıyor - Eğitim azmiyle çevresindekilere örnek olan Şerife'nin hayalini, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği süslüyor

SİVAS (AA) - HALİFE YALÇINKAYA - Sivas'ta, 2,5 yaşındayken geçirdiği rahatsızlık sonucu iki gözünü de kaybeden Şerife Çakmak'a, açık liseyi tamamlayabilmesi için annesi ve amcasının kızı tarafından evde eğitim veriliyor.

Merkeze bağlı Yıldız beldesinde yaşayan Murat ve Seher Çakmak çiftinin 4 çocuğundan en büyüğü 15 yaşındaki Şerife Çakmak, 2,5 yaşındayken beyninde oluşan tümör nedeniyle iki gözünü kaybetti. 

Görme engelli Çakmak, ilk ve orta öğrenimini Yıldız Beldesi İlköğretim Okulunda tamamladı. Lise eğitimini tamamlamayı da çok isteyen Seher Çakmak'ı ailesi açık öğretim lisesine kaydettirdi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden aldığı kitaplar ile açık lisedeki eğitimini evinde annesi ve kuzenin yardımıyla sürdüren Çakmak, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olmak istiyor.

Şerife Çakmak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okula gidemediği için eğitimine evinde devam ettiğini belirterek, annesi ve kuzeninin kendisine çok büyük destek verdiklerini söyledi.

Açık lise okuduğunu dile getiren Çakmak, "Amcamın kızı çalıştırıyor. Dersleri o anlatıyor. Anlamadığım zaman anlamadım diyorum. Böyle çalışıyoruz. Amcamın kızı Şehriban okulda olduğu zaman ilkokul mezunu annem yardımcı oluyor" dedi. Çakmak, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olmayı çok istediğini belirtti.

İlkokul mezunu anne Seher Çakmak ise kızının okumayı çok istediğini ve elinden geldiği kadar ona yardımcı olmaya çalıştığını anlattı. Çakmak, "Bazen anlamadığım şeyler oluyor. O zaman Şehriban yardım ediyor. Şerife okumayı çok istiyor. Okuduğumuz şeyleri kafasına hemen yazıyor. O yüzden mücadele ediyoruz" diye konuştu.

- "Onun okumasını daha çok istiyorum"

Amcasının kızına evde ders veren Şehriban Çakmak da Şerife'yi, küçük kız kardeşinin 8 yıl boyunca okula götürüp getirdiğini söyledi.

Kız kardeşi liseye başladıktan sonra Şerife'ye kendisinin yardımcı olduğunu anlatan Şehriban Çakmak, "Ona bakmak benim boynumun borcu ve bunu da gururla yapacağım. Onun bir yerlere gitmesini kendimden çok isterim. Çünkü o okursa bizim için daha gurur verici olur. Ben okumasam bile ona onun okumasını daha çok istiyorum. Anlattıklarımızı çabuk kavrıyor" ifadelerini kullandı.

- Şerife için "gören göz cihazı" istiyorlar

Derslerden sonra evin önünde Şerife ile gezdiklerini anlatan Şehriban Çakmak, "Boş zamanlarımızı gezmekle değerlendiriyoruz. Şerife kardeşime yetkililerden 'gören göz cihazı' istiyorum. Ben yanında olmadığım zaman o cihaz Şerife'ye büyük katkı sağlayacaktır. Onun yön bulmasında yardımcı olacaktır" dedi.