Grip aşısında "yumurta alerjisi" tehlikesi

Grip aşısında "yumurta alerjisi" tehlikesi
Grip aşısında "yumurta alerjisi" tehlikesi
- CÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Engin: - "Aşı, tavuk yumurta embriyosundan yapıldığından, yumurtaya karşı ciddi alerjik reaksiyon gösterenler grip aşısı olmamalıdır. Ciddi yumurta alerjisi bulunanlarda, aşı sonrası nefes darlığı, vücutta şişmeler meydana gelebilir" - "Hastalık aralık ayından itibaren görülüyor. Dolayısıyla en ideali aşıyı, eylül, ekim, kasım aylarında yaptırmaktır"

SİVAS (AA) - MERVE TOPUZ - Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim  Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aynur Engin, yumurtaya karşı ciddi alerjisi bulunanların, grip aşısı yaptırmasının sakıncalı olduğunu bildirdi.

Engin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, virüsle meydana gelen bir solunum yolu hastalığı olan gribin, yüksek ateş, kas ağrıları ve kuru öksürüğe yol açtığını söyledi.

Kış aylarının grip enfeksiyonu için risk taşıdığını ifade eden Engin, bu hastalıktan korunmanın en önemli yollarından birinin grip aşısı olduğunu vurguladı.

Grip aşısının iki şekilde yapıldığını anlatan Engin, bazı aşıların canlı virüs içerdiğini, kimilerinin ise ölü virüsten oluştuğunu dile getirdi. Burundan sprey şeklinde kullanılan canlı virüs içeren aşıların henüz Türkiye 'de bulunmadığını belirten Engin, ülkede ölü virüsten yapılan ve iğneyle kas içine verilen grip aşısının uygulandığını bildirdi.

Gribin, viral bir hastalık olması nedeniyle herkese bulaşabileceğini ancak şeker, HIV, böbrek yetmezliği, astım ve kanser hastalarında daha ağır seyredebileceğini vurgulayan Engin, şunları kaydetti:

"Kişi 65 yaş üzerindeyse mutlaka grip aşısı yaptırılmalıdır. Çünkü bu kişiler hem yaşları itibarıyla risk grubundadır hem de griplerinin zatürreye çevrilme olasılığı yüksektir. Bu nedenle sağlıklı olsalar bile aşılanmalıdırlar. Şeker ya da metabolik hastalığı, bağışıklık sistemini bozan hastalığı bulunanlar, astım, kronik akciğer, kronik böbrek yetmezliği ve kanser hastaları mutlaka aşılanmalıdır. Ayrıca 6 ayın altındaki çocuklara aşı yapılması önerilmediği için bunların bakımını yapanlar da aşılanmalıdır. Uzun süreli aspirin kullanmak zorunda olan 6 ay-18 yaş arası çocuklara da mutlaka aşı yapılmalıdır. Gebeliklerinde ilk 3 ayını doldurmuş anne adayları da grip salgınının riskli ve yoğun olduğu dönemlerde aşı yaptırabilir."

Engin, grip aşısının vaktinin geçirilmemesi gerektiğine işaret ederek, "Hastalık aralık ayından itibaren görülüyor. Dolayısıyla aralığa girmeden yaptırmak gerekiyor ki kişi grip olmasın. En ideali eylül , ekim, kasım aylarında yaptırmaktır" diye konuştu.

- "Yumurta alerjisine dikkat"

Koruyuculuğu yaklaşık yüzde 70 olan aşının, tamamen gribe yakalanmayı önlemese de hastalığın ağır geçmesini engellediğini dile getiren Engin, bazı kişilerin ise grip aşısı yaptırmaması gerektiğini söyledi. Engin, şöyle devam etti:

"Aşı, tavuk yumurta embriyosundan yapıldığından, yumurtaya karşı ciddi alerjik reaksiyon gösterenler grip aşısı yaptırmamalıdır. Çünkü ciddi yumurta alerjisi bulunanlarda, aşı sonrası nefes darlığı, vücutta şişmeler olabilir ve kişiye acil müdahale etmek gerekebilir. Yumurta yediğinde basit döküntüleri olan kişiler ise grip aşısı yaptırabilir ancak bu kararın doktora danışılarak alınması lazım. Grip aşısındaki maddelere karşı bilinen bir alerjisi olanlar ile 6 ayın altındaki bebeklere aşıyı önermiyoruz."