Hastanelerin nevresimleri cezaevinden

Hastanelerin nevresimleri cezaevinden
Hastanelerin nevresimleri cezaevinden
- Sivas Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndaki kadın mahkumlar, kentteki hastaneler için nevresim üretiyor, gazlı bezleri paketleyerek kullanıma hazır hale getiriyor - Sivas Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Yıldırım: "Hastanelerimize daha ucuza daha kaliteli işler yapıyoruz. Mahkumlarımız da üreterek gelir elde ediyor"

SİVAS (AA) - Sivas Açık Ceza İnfaz Kurumu'ndaki kadın mahkumlar, kentteki hastaneler için nevresim üretip gazlı bez paketleyerek gelir elde ediyor. 

Cezaevinde açılan tekstil atölyesinde çalışan kadın mahkumlar, ihaleye girilerek hastanelerden sipariş usulü alınan gazlı bez (spanç) katlama, nevresim ve çarşaf takımı dikim işini yapıyor. Hükümlülerden bir kısmı Numune ve Devlet hastaneleri ile Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinin gazlı bezlerini steril ortamda katlayıp, paketleyip kullanıma hazır hale getirirken bir kısmı da sadece Numune Hastanesinin nevresim ve çarşaflarını dikiyor.

Yevmiye usulü çalışan kadınlar buradan kazandıkları parayla da ailelerine destek oluyor.

Sivas Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Zeki Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, atölye olarak kullandıkları binada spanç katlama ve terzi atölyesi bulunduğunu söyledi. Spanç katlama atölyesinde 35 hükümlü, terzi atölyesinde de 13 hükümlü kadının çalıştığını aktaran Yıldırım, işlerin sipariş usulü yapıldığını ifade etti.

Yıldırım, spanç katlamada parça başı çalışıldığını kaydederek, hükümlülerin ortalama yevmiyelerinin günlük 8 liranın altına düşmediğini belirtti. 

Hem hastanelerin işlerinin vaktinde yetiştiğini hem de cezaevinin iç tüketiminde kullanılan nevresim ve çarşafların da dikildiğini dile getiren Yıldırım, nevresim ve çarşafları Adalet Bakanlığının istediği cezaevlerine gönderdiklerini de söyledi.

Yıldırım, üretimin artarak devam ettiğini ve kentin 3 hastanesine hizmet edildiğini aktararak, "Spançın haftalık ortalama 100 bin üretimi var. Nevresimin de haftalık ortalama 500 üretimi var, hatta bazen 700'e kadar çıktığı oluyor. Mahkumlarımız bu uygulamamızdan çok memnun. Para kazanmaktan ziyade vakit geçiriyor olmaları da önemli. İkinci önemli husus da ailelerine katkı sağlamaları en azından onlara muhtaç olmuyorlar" diye konuştu.

Bu durumun hastanelere de avantaj sağladığını dile getiren Yıldırım, şunları şöyle devam etti:

"Hastanelere sağladığımız en büyük avantaj garantili iş yapıyor olmamız. Bu durum hastanenin de işine geliyor. Bizde aksama olmaz, iş zamanında yerine yetiştirilir. Çarşaf ve nevresim için özel sipariş alıyoruz. Hastane, modeli, logolarını içeren kumaşı, amblemi söylüyor, ona göre kumaşı hazırlıyoruz. Kumaşları nevresim ve çarşaf ölçülerine göre buradaki atölyemizde dikip paketleyerek, teslim ediyoruz. Hastanelerimize daha ucuza daha kaliteli işler yapıyoruz. Mahkumlarımız da üreterek gelir elde ediyor."

 

 


  ETİKETLER:

  Kadın

  ,

  Ceza

  ,

  Para

  ,

  adalet

  ,

  ,

  hizmet