İl Özel İdaresi, geçen yıl bin 277 projeyi hayata geçirdi

İl Özel İdaresi, geçen yıl bin 277 projeyi hayata geçirdi
İl Özel İdaresi, geçen yıl bin 277 projeyi hayata geçirdi
SİVAS (AA) - Sivas İl Özel İdaresi geçen yıl, yatırım programı kapsamında 16 ilçede bin 277 projeyi hayata geçirdi.İl Özel İdaresi'nden yapılan...

SİVAS (AA) - Sivas İl Özel İdaresi geçen yıl, yatırım programı kapsamında 16 ilçede bin 277 projeyi hayata geçirdi.

İl Özel İdaresi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, altyapı hizmetleri kapsamında, Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ekiplerince 260 kilometre onarım, 27 kilometre kırma taş alt temel yapımı, 51 kilometre stabilize kaplama, 426 kilometre 1. kat asfalt ve 765 kilometre 2. kat asfalt yama çalışmaları ve 7 köprü, 48 sanat yapısı inşa ederek, 476 bin metrekare kilitli parke taşı döşedi.

İl genelinde 139 içme suyu projesini tamamlayan İl Özel İdaresi, 2014 yılında mevsim şartları nedeniyle oluşan kuraklığa çözüm bulmak amacıyla içme suyu temini için 500 bin metre boru dağıtımı gerçekleştirdi.

Tarım ve hayvancılık alanında da Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü, 44 tarımsal sulama tesisi gerçekleştirmiş olup, bu çalışmalar için 3 milyon lira harcama yapıldı. 2014 yılında ise tarımsal projelere 1 milyon lira destek verildi.

Eğitimin fiziki altyapısını güçlendirmek amacıyla 2014 yılında Sivas'ta 192 derslik kazandırılırken, 76 okulun bakım ve onarımlarıyla 7 okulun deprem güçlendirme çalışmaları tamamlandı.

Yıldız Dağ Kış Sporları ve Turizm Merkezinin büyük oranda tamamlandığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

"İçişleri Bakanlığı'nın talimatları doğrultusunda 110, 112, 155, 156 gibi numaralar tek merkezde toplanarak sadece 112 Acil olarak hizmet verecek Acil Çağrı Merkezi inşaatı tamamlanarak açılışa hazır hale getirildi. Kültürel Varlıkları Koruma Projesi kapsamında ise idaremiz, Kültürel Varlıkları Yeniden Var Ediyoruz sloganıyla ilimizde birçok tarihi konağın aslına uygun bir şekilde onarımını gerçekleştirdi. Diğer yandan tarih ve kültür şehri Sivas için önemli bir proje olan İl Halk Kütüphanesi de büyük oranda tamamlanmış olup 2015 yılında kitapseverlerin hizmetine açılacaktır. Sivas İl Özel İdaresi'nin hem kendi bütçesi hem de ilgili bakanlıklarca gönderilen bütçelerle kamu yatırmalarına 249 milyon lira harcama gerçekleştirerek, ilimiz ekonomisine ciddi bir ivme kazandırmıştır. 2015 yılında ise devam eden projeler ve yeni projelerle bu rakamın daha da artması planlanmaktadır."