İsmet Yılmaz'ın Meclis Başkanı seçilmesi

İsmet Yılmaz'ın Meclis Başkanı seçilmesi
İsmet Yılmaz'ın Meclis Başkanı seçilmesi
- Yılmaz'ın ilkokul öğretmeni Tuncay: "Çok okurdu, kütüphaneden hiç çıkmazdı. Mükemmel birisiydi. Dersin yarısını İsmet Yılmaz'ın sorularını cevaplamakla geçirirdim" - İlkokul arkadaşı Gölpınar: "Biz, İsmet Yılmaz'a 'paşam' derdik, 'İsmet' demezdik. Masalar arasında yarışma yapılırdı, paşamın masası hep birinci olurdu"

SİVAS (AA) - TBMM  Başkanı seçilen İsmet Yılmaz 'ın Sivas'ın Gürün ilçesinde yaşayan ilkokul öğretmeni Necati Tuncay, Yılmaz'ın öğrencilik yıllarında çok çalışkan olduğunu ve her platformda başı çektiğini belirtti.

Tuncay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gürün'de 1967-1972 yıllarında Cumhuriyet İlkokulunda İsmet Yılmaz'ın sınıf öğretmenliğini yaptığını söyledi.

Yılmaz'ın öğrencilik yıllarında çok çalışkan olduğunu vurgulayan Tuncay, şunları kaydetti:

"Ağır, oturaklı, söylenenleri can kulağıyla dinleyen değerli bir vasfı vardı. Çok okurdu, kütüphaneden hiç çıkmazdı. Mükemmel birisiydi. Dersin yarısını İsmet Yılmaz'ın sorularını cevaplamakla geçirirdim. Teneffüs aralarında aktifti. Oyunlarda baş olmak isteyen biriydi. Şimdi Meclis başı olduğu gibi o zaman da sınıfın, okulun başıydı. Öğrencilerle gruplar oluşturur onların başında başkanlık etmeye çalışırdı. Ufku çok yüksekti. O da başarısını bu noktaya getirdi. Onu özellikle kutluyorum. Onun dürüstlüğü ön plandadır, mükemmel bir yapıcılığı ve dürüstlüğü vardır."

Yılmaz'ın parlak bir öğrencilik dönemi geçirdiğini dile getiren Tuncay, "Onun gözlerinden doya doya öpüyorum. O, birleştirici gücüyle Meclis'te parmakla gösterilen bir Meclis Başkanı olacak. Birleştirici bir yapısı var. Allah, onu bu ülkenin başından eksik etmesin. Önünü aydınlık etsin, yolu ak olsun" dedi.

 

- "Biz ona 'paşam' derdik "

İlkokuldaki sınıf arkadaşlarından Hasan Gölpınar ise İsmet Yılmaz ile birinci sınıftan 5. sınıfa kadar birlikte okuduklarını ve ortaokula da beraber gittiklerini söyledi.

Yılmaz'ın o yıllarda da çok atik olduğunu anlatan Gölpınar, "Her şeyi 10'da 10 bilen bir arkadaşımızdı. Hep yıldızlı pekiyi alırdı. Biz İsmet Yılmaz'a 'paşam' derdik, İsmet demezdik. Masalar arasında yarışma yapılırdı, paşamın masası hep birinci olurdu" diye konuştu.

Gölpınar, Yılmaz'ın çok zeki olduğunu belirterek, yüksek mevkilere gelmesinde alçak gönüllülüğünün de etkili olduğunu ifade etti.