İtfaiyecilik Haftası

İtfaiyecilik Haftası
İtfaiyecilik Haftası
- Sivas'ta düzenlenen tatbikatta, senaryo gereği çıkarılan yangını "tulumbacılar" söndürdü

SİVAS (AA) - Sivas'ta İtfaiyecilik Haftası dolayısıyla yapılan tatbikatta, senaryo gereği çıkarılan yangını "tulumbacılar" söndürdü.

Sivas Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünce  Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesinde tören düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda, Sivas Belediyesi Mehter Takımı konser verdi.

Daha sonra İtfaiye Müdürlüğü ekiplerince yangın tatbikatı yapıldı. Bir vatandaşın "Yangın var" diye bağırması üzerine, Osmanlı dönemindeki Tulumbacılar Ocağı'nı canlandıran ekip harekete geçti. Tulumbacılar, yangına müdahale ederken "Bu dünyada yandık, öbür dünyada yanmayalım", "Haydi aslanlarım, haydi yiğitlerim" diye bağırdı. Tulumbacılar, yangını kovalarla söndürdü.

Bir itfaiye memuru halatla 30 metre yüksekten Türk bayrağı açarak indi. Daha sonra itfaiye merdivenlerinden "Aziz şehitlerimizin ruhları şad olsun, mekanları cennet olsun" yazılı pankart açıldı.

Vali Alim Barut ile Belediye Başkanı Sami Aydın tarafından çocuklara eğitici broşürlerin bulunduğu itfaiye seti dağıtıldı.

Törende, itfaiyenin olaylara müdahale ederken çekilen fotoğrafları da sergilendi.