Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
- Aile ve Sosyal Politikalar Sivas İl Müdürlüğü, kadına yönelik şiddete dikkati çekmek amacıyla yürüyüş düzenledi

SİVAS (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Sivas İl Müdürlüğü, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde kadına şiddete dikkati çekmek amacıyla yürüyüş düzenledi. 

İnönü Bulvarı'ndaki Sosyal Güvenlik Kurumu önünde toplanan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü çalışanları kadınlarla vatandaşlar, ellerinde taşıdıkları dövizlerle slogan atarak Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Aykut, burada yaptığı açıklamada, Bakanlıklarının kadın haklarının korunması ve muhafaza edilmesi noktasında gereken çalışmaları yaptığını söyleyerek, "Kadına şiddet temel bir insan hakkı ihlali olup bu konuda kesinlikle taviz verilmeyecektir. Kadınlarımızın her türlü haklarının korunması noktasında destek olacağız" dedi. 

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü çalışanı Nurcan Bakanoğlu da "Kadına Yönelik Şiddete Karşı El Ele Bildirgesi"ni okudu. Kadına yönelik her türlü şiddetin, yaşam hakkını tehdit eden, temel bir insan hakkı ihlali olduğunu, toplumu derinden yaralayıp zayıflattığını kaydeden Bakanoğlu, şiddetin aile birliğini zedeleyip, anne ve çocuk sağlığını bozduğuna ve son derece önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna işaret etti. 

Kadına yönelik şiddetin katı töre, gelenek gibi hiçbir gerekçeyle asla meşrulaştırılmayacağına inandığını dile getiren Bakanoğlu, şöyle devam etti: 

"Kız kardeşlerimiz, annelerimiz, eşlerimiz, geleceği emanet ettiğimiz evlatlarımız, kadınlar bu toplumun yarısını oluşturan erkeklerle aynı haklara sahip bireylerdir. Bu nedenle kadına yönelik şiddete ortak olmayacağız, seyirci kalmayacağız. Kadına yönelik şiddete son vermek için el ele verelim. Kadına karşı şiddete mücadelede üzerimize düşen görevi yapmaya kararlıyız."

Konuşmaların ardından grupta yer alan kadınlar, caddeden geçen kadınlara karanfil dağıttı.