"Kalandar Soğuğu" gözünü Altın Portakal'a dikti

"Kalandar Soğuğu" gözünü Altın Portakal'a dikti
"Kalandar Soğuğu" gözünü Altın Portakal'a dikti
- 28. Tokyo Uluslararası Film Festivali'nden iki büyük ödülle dönen Türkiye ve Macaristan ortak yapımı "Kalandar Soğuğu", 52. Uluslararası Antalya Film Festivali'nde de iddialı yapımlar arasında - Senarist Sert: - "52. Uluslararası Antalya Film Festivali Uluslararası Yarışma bölümünde Türkiye'yi temsil etmek gurur veriyor. İnşallah, Türk sinemasına da yeni bir ödül kazandırırız"

SİVAS (AA) - CÜNEYT ÇELİK - Japonya'da düzenlenen 28.Tokyo Uluslararası Film Festivali'nden "Wowow En İyi Film" ve "En İyi Yönetmen" ödülleriyle dönen "Kalandar Soğuğu" filminin senaristi Bilal Sert, 52. Uluslararası Antalya Film Festivali'nde de "Altın Portakal"la dönmek istediklerini söyledi. 

Mustafa Kara'nın yönettiği Türkiye ve Macaristan ortak yapımı "Kalandar Soğuğu", 52. Uluslararası Antalya Film Festivali öncesi dikkatleri üzerine çekti.

"Kalandar Soğuğu", Antalya Film Festivali'nin Uluslararası Yarışma Bölümü ile Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kategorilerinde jürinin karşısına çıkacak.

Filmin senaristi Bilal Sert, AA muhabirine yaptığı açıklamada, filmin rüya ile gerçeğin iç içe geçtiği bir mekanda, Karadeniz'in bir dağ köyünde yaşayan Mehmet ve ailesinin hikayesini anlattığını söyledi.

Filmin, seyirciye, insanın ve doğanın derinliklerine inerek, oradaki esrarlı, şiirsel ortaklığı görünür kılmaya çalıştığını dile getiren Sert, "Bazen ıssız doğanın ortasında yalnızlığın, yoksulluğun yakıcı atmosferine dokunuyor, bazen de nefis bir pastoral senfoni sunuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Sert, filmin senaryo çalışmaları, çekimleri ve kurgusunun yaklaşık dört yıl sürdüğünü, hikayenin ana konusunun yer yer gerçek olaylara bazen de kahramanlara dayandığını aktardı.

Filmin senaryolaştırılmasının 2010 yılında İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen "Köprüde Buluşmalar" ile başladığını ifade eden Sert, "Film 'Köprüde Buluşmalar'a katılan projeler arasında büyük ilgiyle karşılandı. Bu ilgi ve destekle senaryo çalışmalarına başlamış olduk. 2010 yılında küçük, samimi ve mütevazı bir hikaye ile başlayan süreç, filmi bu günlere taşımış oldu" diye konuştu.

- "Türk sinemasına bu ödülleri kazandırdığımız için gururluyuz"

Sert, Tokyo Film Festivali'nin sinema dünyasının en prestijli etkinliklerinden biri olduğuna işaret ederek, "Dünya sinemasından seçilen birbirinden başarılı on beş filmle yarıştık. Türk sinemasına bu ödülleri kazandırdığımız için gururluyuz. Festivalde geçirdiğimiz on gün boyunca basın toplantıları, izleyici söyleşileri ve daha pek çok etkinlikle sinemamız adına mütevazı bir katkı sunabildiğimizi düşünüyorum, bu da bizi mutlu ediyor" dedi. 

"Kalandar Soğuğu"nun Altın Portakal ödülünün uluslararası adayları listesinde olduğunu da belirten Sert, 52. Uluslararası Antalya Film Festivali'nden de ödüllerle döneceklerine inandığını dile getirdi. 

Festivalde iddialı filmlerle yarışacaklarını vurgulayan Sert, "52. Uluslararası Antalya Film Festivali Uluslararası Yarışma bölümünde Türkiye'yi temsil etmek gurur veriyor. İnşallah, Türk sinemasına da yeni bir ödül kazandırırız" sözlerine yer verdi. 

- Kalandar Soğuğu ile yarışacak 9 film

"Kalandar Soğuğu", Uluslararası Yarışma Bölümü'nde "Bringend", "Kuşatılmış/Enclave", "Kayıp Kızlar/Girls Lost", "Masaan", "Taşa Yazılmış Hatıralar/Memories on Stone", "Devrimciler/ Pioneer Heroes", "Rüzgarın Hatıraları", "Yeminli Bakire/Sworn Virgin" ve "Popstar/The Idol" ile yarışacak. 

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda da  "Arama Moturu", "Artık Hayallerim Var", "Çırak", "Kümes", "Misafir", "Muna", "Pia", "Rüzgarın Hatıraları", "Saklı", "Sarmaşık", "Takım: Mahalle Aşkına" filmleri, "Kalandar Soğuğu"nun rakipleri olacak.