"Kangal V1" görücüye çıktı

"Kangal V1" görücüye çıktı
"Kangal V1" görücüye çıktı
- Cumhuriyet Üniversitesi Teknoloji Fakültesinde eğitim gören bir grup öğrencinin tasarladığı "Kangal V1" adlı elektrikli araç tanıtıldı - Rektör Prof. Dr. Kocacık, bataryadan enerjisini alarak çalışan iki kişilik aracın test sürüşüne katıldı

SİVAS (AA) - Cumhuriyet Üniversitesi Teknoloji Fakültesinde eğitim gören bir grup öğrencinin tasarladığı "Kangal V1" adlı elektrikli araçla test sürüşü yapıldı.

TÜBİTAK'ın desteklediği proje kapsamında Otomotiv Mühendisliği Bölümünden 14 öğrencinin çalışmasıyla hazırlanan ve Kangal köpeğinden esinlenilerek isim verilen araç, rektörlük bahçesindeki programla tanıtıldı.

Takım kaptanı, 4. sınıf öğrencisi Kerem Ersoy, aracı yaklaşık bir yılda yaptıklarını söyledi.

Proje için TÜBİTAK'tan 25 bin lira destek aldıklarını ve 30 bin lira maliyetle aracı yaptıklarını belirten Ersoy, elektrikli aracın saatte 45 kilometre hıza ulaşabildiğini bildirdi. Ersoy, aracın dolu bataryayla 80 kilometre kat edebildiğini kaydetti.

Ersoy, spor görünümlü, bataryadan enerjisini alarak çalışan iki kişilik aracın 250 kilogram olduğunu anlattı.

Sivas'ın dünyaca ünlü köpeğinden esinlenerek araca "Kangal V1" ismini verdiklerini dile getiren Ersoy, sponsor desteği bulmaları halinde aracı daha da geliştirebileceklerini belirtti.

Rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık ise bu tür projeleri, öğrencilere ilham vermesi açısından önemsediklerini ve her zaman desteklediklerini ifade etti.

Aracın yapılmasında emeği geçenleri kutlayan Kocacık, projede yer alanlara teşekkür belgesi verdi.

Daha sonra Ersoy'un kullandığı araca binen Kocacık, rektörlük bahçesindeki test sürüşüne katıldı.