Kargoyla doğal kaynak tuzu servisi

Kargoyla doğal kaynak tuzu servisi
Kargoyla doğal kaynak tuzu servisi
- Sivas'ın Zara ilçesindeki Hargun Tuzlası'nda çıkarılan ve özellikle tansiyon hastalarınca tercih edilen doğal kaynak tuzu, kargoyla Türkiye'nin dört bir tarafına gönderiliyor - Tuzlanın işletmecisi Muharrem Yılmaz: - "Şehir merkezine uzak olmamıza rağmen tuzu, kargo firmalarına götürüp vatandaşa gönderiyoruz" - "Kargo fiyatı tuzun fiyatını geçiyor, 10 liralık tuza 20 lira kargo parası vererek bu tuzu alıyorlar. İki misli para ödüyorlar ama sağlıklarını düşünerek hareket ediyorlar"

SİVAS (AA) - MERVE TOPUZ - CÜNEYT ÇELİK - Sivas'ın Zara ilçesinde bulunan Hargun Tuzlası'ndan çıkarılan ve özellikle tansiyon hastalarınca tercih edilen doğal kaynak tuzu, kargoyla Türkiye 'nin dört bir tarafına gönderiliyor.

İlçeye 70 kilometre uzaklıktaki tuzlada, 150 havuz bulunuyor. İçerisinde yüzde 10-20 oranında tuz barındıran doğal kaynak suyu, havuzlarda dinlendiriliyor.

Sıcak havanın etkisiyle suyun buharlaşmasının ardından tuz elde ediliyor. İşçiler tarafından kürek yardımıyla toplanıp, kurutulan tuz, paketleme işlemi yapıldıktan sonra satışa hazır hale getiriliyor.

Tuzlanın işletmecisi Muharrem Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işletmenin daha önce devlet elinde olduğunu, tuzlayı 2000'de ihaleyle devraldıklarını söyledi.

Yaz mevsiminde 45-50 gün sürecek sıcak havanın tuz üretimleri için yeterli olduğunu belirten Yılmaz, yıllık üretimlerinin 500-1000 ton arasında değişebildiğini ifade ederek, "Mevsim sıcak geçerse fazla tuz alıyoruz. Bu yıl havaların serin geçmesi etkiledi, yeteri kadar tuz üretemedik" dedi.

Tuzun doğal olduğu için genelde tansiyon hastalarından talep gördüğünü anlatan Yılmaz, "Besin uzmanları tansiyon hastalarının az miktarda tuz kullanabileceklerini öneriyor. Tansiyon hastaları bu doğal tuzu rahatlıkla tüketebiliyor. Tansiyon ilacı değil ama faydalı bir tuz. Bunu bilenler de kaynak tuzu tercih ediyor" diye konuştu.

- Tuzu kargoyla müşteriye ulaştırıyor

Yılmaz, kimyasal madde bulunmayan ve rafine olmayan kaya tuzu Türkiye'nin birçok iline gönderdiklerini anlattı.

Şehir dışından talep edenlere kargoyla tuz gönderdiklerini dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

"Sinop, İzmir , Gaziantep, Eskişehir, Giresun, Mersin'den yani Türkiye'nin dört bir yanından arıyorlar, tuz istiyorlar. Şehir merkezine uzak olmamıza rağmen tuzu kargo firmalarına götürüp vatandaşa gönderiyoruz. Kargo fiyatı tuzun fiyatını geçiyor, 10 liralık tuza 20 lira kargo parası vererek bu tuzu alıyorlar. İki misli para ödüyorlar ama sağlıklarını düşünerek hareket ediyorlar. Deneyenler de bu tuzu almaya devam ediyor. Buradan alışveriş yapanlar da var. Şehir dışından müşterilerimiz oluyor, gurbetçilerimiz alıyor. Bazı müşterilerimiz gelmişken 3-5 torba tuzu kendisine, akrabalarına, komşusuna alıyor. Bu tuzu yiyen başka tuz kullanmıyor."

Yılmaz, tuzu ayrıştırdıklarını ve kirli tuzu hayvanlar için satışa sunduklarını belirterek, Şanlıurfa ve Malatya'daki sürü yetiştiricilerinin hayvanları için kamyonlarla tuz aldıklarını söyledi.

Tuzun hayvanlar için önemine dikkati çeken Yılmaz, "Koyun üreticileri hayvanlarına bu tuzdan başkasını yedirmiyor. Hayvan seçici olduğu için bu tatlı tuzu tüketiyor. Kirli tuzun içerisinde kırmızı topraktan dolayı demir oksit bulunur, bu da hayvana yarıyor" diye konuştu.