Kızılırmak Nehri'nin debisi 4 kat azaldı

Kızılırmak Nehri'nin debisi 4 kat azaldı
Kızılırmak Nehri'nin debisi 4 kat azaldı
- Türkiye genelinde aralık ayının ilk haftası itibariyle kar yağışının yeterli seviyede olmaması, üzerinde 8 baraj bulunan Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak'ın debisini düşürdü

SİVAS (AA) - MERVE TOPUZ - Türkiye genelinde kar yağışının yeterli seviyede olmaması nedeniyle, üzerinde 8 baraj bulunan Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak'ta aralık ayının ilk haftası itibariyle debi geçen yıla oranla 4 kat düştü.

Sivas'ın İmranlı ilçesindeki Kızıldağ'ın güney yamaçlarından doğan ve Bafra Burnu'ndan Karadeniz'e dökülen Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak'ın debisinde azalma tespit edildi.

Yaz kuraklığı döneminde Sivas bölümü dere görünümünü andıran ve kimi yerlerde bir kıyısından diğer kıyısına yürüyerek geçebilmenin mümkün olduğu Kızılırmak'ta, kış ayında da kar yağışının etkili olmaması debiyi etkiledi.

Devlet Su İşleri (DSİ) 19. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Kızılırmak'ın Sivas girişindeki Dikmencik mevkisinde geçen yıl aralık ayının ilk haftasında yapılan anlık ölçümlerde ırmağın debisi, saniyede 36,9 metreküp olarak ölçülmüştü. Aynı mevkide önceki gün yapılan anlık ölçümde ise debi 8,6 metreküp olarak tespit edildi.

Sivas çıkışındaki Söğütlühan mevkisindeki anlık ölçümlerde de geçen yıl saniyede 41 metreküp olarak belirlenen debi, bu yılın aynı döneminde 9,4 metreküp olarak ölçüldü.

İki mevkide yapılan ölçümlerde debinin bir önceki yıla göre 4 kattan fazla azaldığı belirlendi.

Kasım ayı itibariyle de geçen yıla ve uzun yıllar ortalamasına göre ölçülen debi değerlerinde düşüş kaydedildi.

Kızılırmak'ın debisindeki azalma, 18 kemerli tarihi Eğri Köprü, Kızılırmak Köprüsü ve Kesik Köprü'de de gözlemlendi.

Kasım ayları ve 8 Aralık'ta yapılan ölçümlere göre Kızılırmak'taki debi değerleri şöyle :

  Sivas girişi (Dikmencik) Sivas çıkışı (Söğütlühan)
2014 Kasım 13,3 m³/s 14,3 m³/s
2015 Kasım   5,37 m³/s   6,36 m³/s
Kasım ayı uzun yıllar ortalaması   9,1 m³/s   9,62 m³/s
8 Aralık 2014 36,9 m³/s  41,0 m³/s
8 Aralık 2015   8,6 m³/s    9,4 m³/s

Sivas'ın İmranlı ilçesindeki Kızıldağ'ın güney yamaçlarından doğan Kızılırmak, bin 355 kilometre uzunluğa sahip. Özellikle ilkbahar mevsiminde yağışlar ve kar sularının etkisiyle taşma noktasına gelen, çok geniş bir yatağa ve düzensiz bir rejime sahip Kızılırmak üzerinde, Sarıoğlan, Yamula, Kesikköprü, Hirfanlı, Kapulukaya, Altınkaya, Derbent ve Obruk barajları bulunuyor.