Kızılırmak'a "devasa" yatırım

Kızılırmak'a "devasa" yatırım
Kızılırmak'a "devasa" yatırım
- Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak'ın Sivas'tan geçen bölümünün 8,5 kilometrelik kısmında hayata geçirilecek projeyle ırmağın her iki yakasına plaj, konaklama tesisleri, restoranlar ve kafeler yapılması, sosyal, sportif ve kültürel alanlar oluşturulması planlanıyor - Sivas Belediye Başkanı Aydın: "Proje için 500 milyon lira civarında bir maliyet öngörüyoruz ama bu 1 milyar liraya kadar çıkabilir" - "Sosyal, sportif ve kültürel alanlar, hizmet sektörüne ve turizme yönelik birçok projeyi içerisinde barındıran, Türkiye ölçeğinde büyük diyebileceğimiz bir proje"

SİVAS (AA) - SERHAT ZAFER / ÖNDER FELEK -  Türkiye 'nin en uzun nehri Kızılırmak'ın Sivas'tan geçen bölümünün 8,5 kilometrelik kısmında hayata geçirilecek proje kapsamında, ırmağın her iki yakasına plaj, konaklama tesisleri, restoranlar ve kafeler yapılması,  sosyal , sportif ve kültürel alanlar oluşturulması planlanıyor.

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sivas topraklarından doğan Kızılırmak'ın Türkiye'nin önemli bir nehri olduğunu söyledi.

Kent merkezi ve Cumhuriyet Üniversitesi arasında kalan bölgenin cazibe merkezi olacak konumda yer aldığını belirten Aydın, bu kapsamda yaklaşık 8,5 kilometrelik alanda Kızılırmak Projesi'ni uygulayacaklarını dile getirdi.

Projenin ırmağın her iki yakasında 6 milyon metrekare alanı kapsayacağını dile getiren Aydın, imar sürecinin sonuçlandığını aktararak, "Irmağın her iki yakasında sahil yollarıyla ilgili çalışmalarımız başladı, altyapıyla ilgili çalışmalar yürütüyoruz" dedi. 

Aydın, bölgenin önemli bir kısmının özel mülkiyette olduğunu ve mülkiyet problemlerini çözmeye başladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Uzun vadeli bir proje, etap etap ilerliyoruz. Kamulaştırma, altyapı, yollar ve peyzaj şeklinde çalışmalar devam edecek. Kızılırmak Projesi, kapsamlı bir proje. İçerisinde çok sayıda farklı aktivitelerin olacağı büyük bir proje. Sosyal, spor ve kültürel alanlar, hizmet sektörüne ve turizme yönelik birçok projeyi içerisinde barındıran Türkiye ölçeğinde büyük diyebileceğimiz bir proje. İnşallah, tamamlandığı zaman Sivas'a çok büyük değer katacağını düşündüğümüz bir çalışma olacak. Biz bu projeyle aynı zamanda su kültürünü de ön plana çıkartmayı hedefliyoruz. Su, insana rahatlık ve ferahlık veren bir unsur. Bunu yeşille ve sosyal alanlarla bütünleştirdiğimiz zaman şehre apayrı bir değer ve cazibe katacak bir proje."

Projenin maliyetinin belediye imkanlarını aştığını ve bu yüzden hükümetten destek talebinde bulunduklarını söyleyen Aydın, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun projeye destek vereceğini müjdelediğini aktardı. Aydın, hükümet kurulduktan sonra projede çalışmaların daha hızlanacağını belirtti. 

Belediye Başkanı Sami Aydın, projenin sadece altyapı çalışmalarının 50-60 milyon arasında maliyeti olduğuna dikkati çekti.

Altyapı çalışmalarının ardından peyzaj çalışmalarına başlanacağını ifade eden Aydın, 2019 yılı öncesinde projenin bir etabını belediye imkanlarıyla yapmayı planladıklarını kaydetti. 

- Maliyeti bir milyar liraya çıkabilir

Sami Aydın, hükümetin projeye katkısıyla çalışmaların hızlanabileceğine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Proje için 500 milyon lira civarında bir maliyet öngörüyoruz ama bu 1 milyar liraya kadar çıkabilir. Tek proje olarak kabul ettiğiniz zaman Sivas ölçeğinde kentin en büyük projesi diyebiliriz. Alan içerisinde kesinlikle sivil mimari olmayacak ama hizmet ve turizm sektörüne yönelik konaklama alanları, restoranlar, kafeler, spor ve oyun alanları, her kesime hitap edecek kültürel alanlar başta olmak üzere peyzaj çalışmaları da bu işin önemli bir kısmı. Kızılırmak Projesi için birçok projeyi bünyesinde barındıran projeler topluluğu diyebiliriz. Kızılırmak'ın yaz dönemlerinde debisinin düşmesi nedeniyle belirli mesafelerde suyun setlerle şişirilmesi bu projenin önemli adımlardan bir tanesi. Irmağın ıslah edilmesi ve her iki tarafındaki yol ve altyapı çalışmaları da projenin ana başlıkları içeresinde sayılabilir."

- "Sivas adeta büyük bir nehre kavuşmuş olacak"

Projenin ilk uygulamasının Mısmıl Irmak üzerinde hayata geçirildiğini anımsatan Aydın, bunun ardından Kızılırmak Projesi'nin gerekli olduğunun görüldüğünü belirterek, "Kızılırmak Projesi sayesinde suyla şehrin bütünleştirilmesi söz konusu olacak. Sivas adeta şehrin içerisinden dolu dolu akan büyük bir nehre kavuşmuş olacak" dedi. 

Suyla ilgili birçok aktiviteyi projenin uygulanacağı alanlarda yapmayı planladıklarını anlatan Aydın, Kızılırmak Projesi'nin, Eskişehir Porsuk Çayı'ndan daha geniş bir alanda uygulanacağını ifade etti. Aydın, Kızılırmak Projesi'nin dünyada en ideal, en mükemmel örneklerden biri olacağını vurguladı.

Tarihi Eğri Köprü ve Kesik Köprü arasında uygulanacak projede plaj yapmayı da planladıklarını aktaran Aydın, şehir büyüdükçe projenin de büyütülebileceğini ifade etti. 

Aydın, Kızılırmak Projesi'nin Sivas'ın turizmine, sosyal hayatına, istihdamına önemli katkı sunacağını sözlerine ekledi.