Köylüler ekiyor, yaban hayvanları hasat ediyor

Köylüler ekiyor, yaban hayvanları hasat ediyor
Köylüler ekiyor, yaban hayvanları hasat ediyor
- Sivas'ın İmranlı ilçesine bağlı Yürektaşı köyü Ayranlı mezrası sakinleri, 3 yıldır bazı tarlalarına sadece yaban hayvanlarına yem olarak buğday ekiyor - Orman ve Su İşleri Sivas Şube Müdürü Şahinbay: - "(Biz ekelim yaban hayvanları hasat etsin) diye başladık ve olumlu sonuçlar aldık. Bu projede neticeyi gördükten sonra başka köylere de yaymayı hedefliyoruz"

SİVAS (AA) - CÜNEYT ÇELİK - Sivas'ın İmranlı ilçesine bağlı Yürektaşı köyü Ayranlı mezrasında bazı hububat tarlalarına ekilen ürünler yem olması için yaban hayvanlarına bırakılıyor.

Ayranlı mezrası sakinleri, 3 yıldır Orman ve Su işleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün projesine verdiği destekle "doğaya yatırım" yapıyor. Yaklaşık 35 dönüm araziye ekilen ürünler yaban keçisi, tavşan gibi hayvanlara yem olması için bu yıl da toplanmadı.

Yürektaşı köyü muhtarı Sedat Kızılkaya (36), AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 yıldır bazı tarlalarını yaban hayvanlar için ektiklerini söyledi.

Yaban hayvanların güvende olduğu bölgelerdeki tarlalarda ekim yaptıklarını aktaran Kızılkaya, "Bu hayvanların rahatsız olmayacağı, rahatlıkla beslenebileceği alanlarda ekim yapıyoruz. Biz ekiyoruz, yabani hayvanlar hasat yapıyor" dedi.

Kızlıkaya, köy halkının bu işi gönüllü yaptığını belirterek, "Köy olarak eskiden beri doğaya düşkün ve meraklıyız. Herkes bu işi gönüllü ve severek yapıyor. 25 yaşındaki de 85 yaşındaki de yapıyor. Bu, geleceğe ve doğaya yaptığımız bir yatırım. Burada yaşlı insanların doğa sevgisini görüyoruz, doğayı daha da seviyoruz. Güzel bir çalışmamız var. Buradaki çalışmaya herkesin gelmesini, katkı sağlamasını istiyoruz. Vatandaşlarımız da kendi yörelerinde bu tür çalışmaları yapsınlar, yabani hayvanlara sahip çıkalım" ifadelerini kullandı.  

Mezrada yaşayan Yadigar Arslan (49) da "Fazla buğdaylarımızı kışın yaban hayvanlar için güvenli olan alanlara bırakıyoruz. Bu şekilde doğayı korumaya çalışıyoruz. Keşke herkes bizim köy kadar duyarlı olsa yabani hayvanları korusa, faydalarını görebilse. Bu hayvanlara karşı duyarlı olalım" diye konuştu.

Rıza Kızılkaya ise nesillerinin tükenmemesi için yaban hayvanlarına sahip çıkmaya çalıştıklarını söyledi.

-"Biz ekelim, yaban hayvanlar hasat etsin"

Orman ve Su İşleri Sivas Şube Müdürü Selami Şahinbay ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün yaban hayvanlarının gelecek nesillere aktarılması noktasında birçok proje yürüttüğünü dile getirdi.

Yürektaşı'nda da bu kapsamda "doğayla el ele" adlı projeyi yürüttüklerini bildiren Şahinbay, "(Biz ekelim, yaban hayvanları hasat etsin) diye başladık ve olumlu sonuçlar aldık" dedi. 

Şahinbay, proje ile vatandaşların arazilerine ekim yaptığını, kendilerinin de tohum yardımında bulunduklarını belirterek, "Hasadı ise yaban hayvanlarının yapmasını istiyoruz. Doğayla barışık bir proje. Bu projede neticeyi gördükten sonra başka köylere de yaymayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.