Kurban Bayramına doğru

Kurban Bayramına doğru
Kurban Bayramına doğru
- Sivas'ın Suşehri ilçesindeki besiciler Kurban Bayramı öncesinde bekledikleri hareketliliğin yaşanmadığını ifade ediyor

SİVAS (AA) - Suşehri ilçesinde bulunan hayvan pazarında Kurban Bayramı öncesi durgunluk yaşanıyor.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi ilçedeki hayvan pazarına kurbanlık almaya giden vatandaşlar da fiyatların pahalı olmasından yakınıyor.

 Kurban satıcıları, geçen yıla göre kurbanlık satışlarında fazla artış olmadığını söyledi.

Besici Hüseyin Algül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıllara göre fiyatlarda fazla bir değişiklik olmadığını ifade ederek, 19 liraya kesilen etin kilogram fiyatının bu yıl 25 liradan gittiğini belirtti.

Aygül, "Alıcıya göre fiyatlar pahalı geliyor. Bu da ister istemez fiyatlara yansıyor. Her biri yaklaşık bir ton ağırlığında olan "simental" cinsi 3 yaşındaki Süleyman ve Paşa'ya müşteri bulamadım. 12 bin 500 liradan satıyorum. Alıcı bulacağımı ümit ediyorum" diye konuştu.

Halis Bingöl ise samanın ucuz olduğunu fakat kurbanlıkların pahalı satıldığını vurguladı. Getirdiği iki kurbanlığa 8 bin 800 lira istediğini dile getiren Bingöl, " Piyasa çok durgun. İnsanların alım gücü fazla yok, saman ucuz ama kurbanlıklar çok pahalı. Hisse başı olarak bir kurbanlık hissesi bin 300 lira ile bin 800 lira arasında değişiyor" ifadesini kullandı.

Hayvan pazarında satışa sunulan küçükbaş hayvanların  500 ila bin lira arasında satıldığı belirtildi.