Kurbanlıklarda bulaşıcı hastalıklara dikkat

Kurbanlıklarda bulaşıcı hastalıklara dikkat
Kurbanlıklarda bulaşıcı hastalıklara dikkat
SİVAS (AA) - Sivas Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan Aslan, Kurban Bayramı öncesi kurbanlık hayvan alacak vatandaşlara uyarılarda...

SİVAS (AA) - Sivas Gıda , Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan Aslan, Kurban Bayramı öncesi kurbanlık hayvan alacak vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Aslan, yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla hayvan hareketlerinin yoğunluğu nedeniyle bulaşıcı hayvan hastalıklarının artabileceğine dikkati çekti. 

Sağlıklı gıda tüketiminin sağlanması açısından hem yetiştiricilerin hem de kurbanlık hayvan alacak vatandaşların mağdur olmamaları için dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Aslan, kurbanlık alacaklarının belirlenen kriterlerin göz önünde bulundurulması gerektiğini hatırlatarak, alınacak havyvanların kulak küpesi ve pasaportları olması gerektiğini belirtti. 

İller arası sevklerde hayvanların veteriner sağlık raporunun bulunması gerektiğine işaret eden Aslan, "Hiçbir surette veteriner sağlık raporu bulunmayan hayvan satın alınmamalıdır. Veteriner sağlık raporu olmadan iller arası hayvan nakleden hayvan ve araç sahiplerine, bu hayvanların kesiminin yapıldığı kesimhane sahiplerine idari para cezası uygulanacağı bilinmelidir" ifadelerini kullandı. 

Hayvanların nakli esnasında aşırı yüklenmemesine özen gösterilmesi, hayvanların yolculuk süresince yem ve su ihtiyaçlarının karşılanması ve yeterli havalandırma şartlarına dikkat edilmesi uyarılarında da bulunan Aslan, hayvan nakillerinde kullanılan araçların nakil öncesi ve sonrasında mutlaka temizlenip, dezenfekte edilmesi gerektiğini kaydetti. Aslan, bu kurallara uymayanlara idari para cezası uygulanacağını hatırlattı. 

Aslan, ayrıca kurbanlıkların usulüne uygun şekilde kesilmesi konusunda da uyarılarda bulundu. 


  ETİKETLER:

  Kurban Bayramı

  ,

  Tarım

  ,

  Para

  ,

  Kurban

  ,

  gıda

  ,

  Aslan

  ,

  nakil